İngiltere’de PMI Verileri Üçte Üç Yaptı – 5 Ekim 2016

Sterlin'i PMI Verilerini de Kurtaramadı

İngiltere’den bu hafta hem inşaat hem de imalat PMI verileri beklentilerden iyi gelmiş ancak Sterlin’deki değer kaybına engel olamamıştı. Hafta sonu yaptığı konuşmada 2017 Mart ayında 50. Maddeye başvuracaklarını açıklayan İngiltere Başbakanı May ile GBPUSD yaklaşık son 3 ayın en düşük seviyelerine gerilemişti.

Bugün açıklanan hizmetler PMI da 52.6 ile beklentilerden iyi gelse de Sterlin’in yarasına merhem olamadı. Hatırlayacağımız üzere hizmetler sektörü İngiltere ekonomisinin çok önemli bir kısmını oluşturuyor. GBPUSD Brexit referandumu sonrası son 31 yılın yeni en düşük seviyelerini görürken üzerindeki baskı da devam ediyor. Yaşanan bu düşüşte Dolar endeksindeki toparlanmayı da es geçmemek gerek.

Düşüşlerin devam etmesi ile birlikte dün de dikkat çektiğimiz gibi 1.27 ve 1.27 psikolojik destekleri dışında önemli bir seviye yok diyebiliriz. Toparlanmalarda ise 1.28 ve 1.30 bölgelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Bu hafta ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam rakamlarında iyileşme yaşanması parite üzerindeki baskıyı iyiden iyiye artırabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.