İngiltere Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Süper perşembe geldi çattı ve İngiltere Merkez Bankası ( BOE ) faizleri beklentilere paralel olarak %0.5’te sabit bırakırken faiz oylaması da 0-0-9 şeklinde değişmedi. Yani bütün üyeler faizlerin değiştirilmemesi yönünde olan fikir birliği değişmemiş durumda. Varlık alım programı da 375 milyar sterlin ile sabit kalırken, varlık alım programı oylamasında da dengelerde herhangi bir değişiklik olmadı.

Tutanaklarda ise enflasyonun birinci çeyrekteki hafif yükselişine rağmen enerji ve gıda fiyatları yüzünden hala düşük seviyelerde kalmaya devam ettiğine dikkat çekildiğini görüyoruz. Atıl kapasitede hafif bir artış yaşanmış ve Sterlindeki %9’luk değer kaybının en az yarısının faturasını da Brexit risklerine kesmiş komite. Maaşlardaki artışın da yavaş ilerlediğinin altı çizilmiş.

Çin ve diğer gelişmekte olan ülke ekonomilerinin bir miktar toparlandığını ancak orta vadede risklerin hala aşağı yönlü olduğu düşünülüyor. Yani küresel riskleri hala bir kenara atmış değil MPC. AB referandumu belirsizliklerinin de ekonomik aktiviteler üzerindeki etkisi arttırdığı da dikkat çekilen bir diğer önemli konu başlığı. Haziran ayındaki referandumdan ne sonuç çıkarsa çıksın komitenin gerektiği gibi harekete geçeceği belirtilmiş ve önümüzdeki dönemde büyümenin Şubat ayında beklenen daha da fazla yavaşlaması bekleniyor.

Önümüzdeki yıl gıda ve petrol fiyatlarındaki toparlanma ve artan iç talep ile enflasyonun %2’lik hedefe doğru yükselmesi de beklentiler arasında. GBPUSD’de ilk tepki olarak alımlar geldiğini gördük ancak 200 saatlik hareketli ortalama direncinden tepki alan yükselişler sonrası parite yeniden kararlar öncesi seviyelerine geri dönmüş durumda. Aşağıda 1.4400 desteğini takip etmeye devam ediyoruz. Bu bölgenin geçilmesiyle düşüşler hız kazanabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.