Piyasalarda Brexit Korkusu

Oldukça önemli bir haftaya merhaba dedik ve hafta boyunca ABD’den açıklanacak olan veriler ve özellikle Çarşamba günkü FOMC kararları piyasaların gündeminde olacak. Haftanın ilk işlem gününde ekonomik takvime baktığımızda açıklanacak olan önemli bir veri karşımıza çıkmıyor ancak Çin’den gelen verilerin beklentileri karşılayamaması ve Brexit risklerinin ciddi şekilde kendini göstermesi ile piyasalar bugün karamsar. Özellikle ALTIN ve Yen’in güveli liman olarak talep gördüğüne şahit oluyoruz.

Son dönemde açıklanan anketlerde AB’den çıkalım diyenlerin oranını artması GBPUSD üzerinde büyük baskı oluşmasına sebep oldu. Bugün 1.4116 bölgesine kadar gerileyerek son 2 ayın en düşük seviyelerini gören GBPUSD’de bir miktar toparlanma yaşansa da artık referandum tarihine 10 gün kaldı ve yayınlanacak olan anketlerin parite üzerindeki etkisini daha net göreceğiz. Aşağıda 1.4050 bölgesi en yakın destek ve kırılması durumunda yeniden 1.39’lara doğru düşüşlere şahit olabiliriz. Toparlanmalarda ise 1.4280 ve 1.4330 bölgeleri direnç olarak çalışabilir.

Almanya Merkez Bankası ( Bundesbank ) Başkanı Weidmann ise bugün mikrofon başındaydı ve ECB’nin şimdilik ek parasal genişleme hamlelerine ihtiyacı olmadığını, şuan ki para politikası duruşunun şartlara uygun olduğunu söyledi. Gelen açıklamaların EURUSD’deki etkisi sınırlı olurken paritenin haftaya dolar endeksi üzerindeki baskı oluşması ile birlikte hafif alıcılı devam ettiğini görüyoruz.

Toparlanmanın devam etmesi halinde 1.1300 ve 1.1330 seviyeleri direnç olarak karşımıza çıkıyor. Satış baskının yeniden artması ile ise 1.1220 ve 1.1160 seviyeleri destek olarak çalışabilir. Bu hafta ABD’den açıklanacak olan veriler ve özellikle de FOMC kararları EURUSD çiftini kaderini belirleyecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.