Günün Grafiği: GBPUSD Üçgen Formasyonu

ORB tarafından yapılan son Brexit referandum anketinin ‘Kalalım’ (Remain) kampını %52, ‘Ayrılalım’ (Leave) kampını %43 oranında göstermesiyle pound mutlu bir gün geçiriyor. GBPUSD %0.70 yukarıda, EURGBP ise %0.40 aşağıda günlük bazda şu anda.

Önceki ORB anketine göre ‘Ayrılalım’ diyenlerin oranı beş yüzde puan azalmış. Ayrıca telefonla yapılan ankette ‘Kalalım’ diyenlerin %65’i sandığa giderek oy kullanmayı düşünüyorum demiş. Önceki ankette bu oran %61 seviyesindeydi. Diğer yandan Ayrılalım diyenlerin %70’i sandığa gidip oy kullanmayı planlıyorum demiş. Önceki anketle aynı.

2016_04_19_GBPUSD_ucgen_2
Büyütmek İçin Grafiğe Tıklayın

Sadece anket sonucu değil zayıf dolar da GBPUSD’deki yükselişe hız katıyor ve son üç aylık dönemde oluşmuş üçgen formasyonunun direnç hattına doğru yaklaşıyor. Tüm temel faktörleri bir tarafa bırakıp sadece bu formasyonu baz alırsak direnç hattının (şu an 1.44 seviyesinden geçiyor) kırılması 800 pipslik bir yükselişi ima ediyor. Yani 1.52 seviyelerine doğru bir yükseliş.

Fakat sadece teknik bir formasyon veya seviyeyi baz alarak yön belirlemeyi önermiyoruz. Eğer temel analiz de formasyonu onaylıyorsa o zaman işte çok güvenle formasyonu değerlendirebiliriz. Bu nedenle de bizce ancak bundan sonraki Brexit anketlerinin ‘Kalalım’ lehine sonuçlara ve tercihen de iki kamp arasındaki farkın ‘Kalalım’ lehine açıldığını gösteren sonuçlara işaret etmesiyle 1.52 hedefi gerçekçi hale gelir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.