Günün Grafiği: GBPUSD Üçgen Formasyonu

ORB tarafından yapılan son Brexit referandum anketinin ‘Kalalım’ (Remain) kampını %52, ‘Ayrılalım’ (Leave) kampını %43 oranında göstermesiyle pound mutlu bir gün geçiriyor. GBPUSD %0.70 yukarıda, EURGBP ise %0.40 aşağıda günlük bazda şu anda.

Önceki ORB anketine göre ‘Ayrılalım’ diyenlerin oranı beş yüzde puan azalmış. Ayrıca telefonla yapılan ankette ‘Kalalım’ diyenlerin %65’i sandığa giderek oy kullanmayı düşünüyorum demiş. Önceki ankette bu oran %61 seviyesindeydi. Diğer yandan Ayrılalım diyenlerin %70’i sandığa gidip oy kullanmayı planlıyorum demiş. Önceki anketle aynı.

2016_04_19_GBPUSD_ucgen_2
Büyütmek İçin Grafiğe Tıklayın

Sadece anket sonucu değil zayıf dolar da GBPUSD’deki yükselişe hız katıyor ve son üç aylık dönemde oluşmuş üçgen formasyonunun direnç hattına doğru yaklaşıyor. Tüm temel faktörleri bir tarafa bırakıp sadece bu formasyonu baz alırsak direnç hattının (şu an 1.44 seviyesinden geçiyor) kırılması 800 pipslik bir yükselişi ima ediyor. Yani 1.52 seviyelerine doğru bir yükseliş.

Fakat sadece teknik bir formasyon veya seviyeyi baz alarak yön belirlemeyi önermiyoruz. Eğer temel analiz de formasyonu onaylıyorsa o zaman işte çok güvenle formasyonu değerlendirebiliriz. Bu nedenle de bizce ancak bundan sonraki Brexit anketlerinin ‘Kalalım’ lehine sonuçlara ve tercihen de iki kamp arasındaki farkın ‘Kalalım’ lehine açıldığını gösteren sonuçlara işaret etmesiyle 1.52 hedefi gerçekçi hale gelir.

****

Geçmiş dönemlerde aynı kategoride neler yazdık? Sizi Haftalık Piyasa Takvimi 30.11.2015 - 04.12.2015 başlıklı yazımıza davet edelim.

Bu yazıya yorum yapmak isterseniz sayfanın aşağısına inebilirsiniz.

1 YORUM

  1. […] Dünde dikkat çektiğimiz gibi grafite oluşan üçgen formasyonunun direnç hattı olan 1.4390-1.4400 bölgesinin tamamen kırılmasıyla anket sonuçları da olumlu gelmeye devam ederse toparlanma hız kazanabilir. Ancak 1.4360 bölgesi üzerinde son aylarda tutunmakta zorlanan GBPUSD’de doların yeniden değer kazanmaya başlamasıyla yeniden bu bölgelerden satıcıların devreye girerse geri çekilmelerde 1.4360 ve 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.4230 seviyeleri destek olarak çalışabilir. […]

CEVAP VER