GBP/USD Raporu – 24.08.2016

GBP/USD'de Yükseliş Devam Eder Mi?

Haftanın üçüncü işlem günündeyiz ve bugün yurt dışı piyasalar sakin olsa da yurt içinde Suriye’ye düzenlenen operasyonlar günün gündem maddesi. Dolar/TL sabah başlatılan operasyonlar sonrası 2.9680’lara kadar yükseldi.

Günün bir diğer dikkat çeken hareketi ise GBPUSD’de yaşanıyor. Çok uzun süre değil, henüz geçen hafta 1.29 bölgesi altına gerileyen GBPUSD bugün 1.32 üzerinde. Biz de geçtiğimiz hafta oluşan Gartley formasyonuna göre bu hareketin yaşanabileceğine dikkat çekmiştik.

Yaşanan bu yükselişin sebeplerine baktığımızda Brexit sonrası Temmuz ve Ağustos aylarında İngiltere’den açıklanan verilerde çok büyük bir hayal kırıklığı yaşanmaması ve buna bağlı olarak da Brexit’in ekonomi üzerindeki etkisinin sınırlı olduğu algısının yattığını söyleyebiliriz.

Ancak kesin bir karar vermek için şimdilik erken olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca İngiltere Merkez Bankası kararlarının da paritede etkisi önemli olacaktır. Faiz indirimlerine devam edilmesi ile tekrar satış baskısı oluşabilir.

Yukarı yönlü hareketin sürmesi halinde en yakın dirençler olarak 1.3270-80 ve 50 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1.3330’lar karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise 1.3150 ve 1.3060 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Petrol fiyatları ise dün Reuters’ta çıkan İran’ın OPEC toplantısında petrol fiyatlarını destekleyici kararları destekleyeceği haberleri ile 48 dolar üzerine yükseldikten sonra bugün aldıklarını neredeyse geri vermiş durumda. Bugün saat 17.30’da açıklanacak ham petrol stokları verisi ile birlikte yine sert hareketler görebiliriz ( Beklenti – 0.5 milyon ).

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.