BOE’nin Enflasyon İle Başı Dertte

GBP / USD PARİTESİ YORUMU – 22.03.2016

Bugün piyasaların dikkati ayrıca İngiltere’den açıklanacak olan verilerde ve özellikle enflasyon rakamlarındaydı. ONS’nin yayınladığı rapora göre TÜFE’de yıllık bazda beklenen iyileşme yaşanmazken %0.3 ile sabit kaldı. Aylık bazda ise %0.2 ile önceki veriye göre yaşanan iyileşme dikkat çekse de beklentilerin altında kalındığını görüyoruz. Yaşanan bu iyileşmede petrol fiyatlarındaki toparlanmanın ve sterlindeki değer kaybının etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek TÜFE yıllık bazda %1.2 ile beklentide geldi. Özel sektör net borçlanmaları ise 6.5 milyar sterlin ile beklentilerden kötü geldi.

Detaylara baktığımızda enflasyona en olumsuz etkinin gıda & alkolsüz içecekler ve ulaşım tarafından geldiğini görüyoruz. Restoran & otellerden ve eğitim tarafından pozitif katkılar gelse de enflasyonda beklenen iyileşme yaşanmasına yardımcı olamadığını söyleyebiliriz rahatlıkla.

Ki bu veriler de İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) %2 olan enflasyon hedefinden hala çok uzakta kalındığını net bir şekilde gösteriyor bize. Enflasyonun bu kadar düşük seviyelerde kalmasının elbette son dönemde petrol fiyatlarındaki çöküşün de etkisi var. Brexit risklerinin de arttığını da hesaba katarsak BOE’nin faiz artışı için temkinli durmasına şaşırmamak lazım açıkçası.

Gelen veriler ise GBPUSD üzerindeki baskıyı iyice arttırmış durumda. 1.4360 bölgesinin önemli destek olduğunu bir çok kez belirtmiştik ve bu bölgenin kırılmasıyla düşüşlerin hız kazandığına şahit olduk. Düşüşlerin devam etmesi durumunda 1.4200 seviyesi de çözülürse 1.4150 ve 1.4060 seviyeleri destek olarak karşımıza çıkabilir. Toparlanmalarda ise artık 1.4360 direnç seviyesi olarak takip edilecek. Bu bölge altında kalındığı sürece satış baskısının devam etmesini bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.