Fransa Seçimleri Sonrası Euro Haftaya Nasıl Başlar?

Fransa Cumhurbaşkanlığı Seçim Yarışında Son Durum

Hafta sonunun en merakla beklenen gelişmesi şüphesiz Fransa Cumhurbaşkanlığı birinci tur seçimleriydi. Hiç bir adayın %50 üzerinde oy alamaması halinde en çok oy alan ilk iki adayın 7 Mayıs’taki ikinci tura çıkacağı seçimlerde henüz resmi olmayan sonuçlara göre bu iki isim yayınlanan anketlere paralel.

Piyasalarda euro için en büyük risk olarak görülen aşırı sağcı ve AB karşıtı aday olan Marine Le Pen ve Emmanuel Macron ilk tura çıkarken şuana kadar gelen anketlerin hemen hemen hepsi ikinci turu Macron’un %60’ın üzerinde oy alarak birinci tamamlayacağını gösteriyordu.

Yani kısacası piyasalar için korkulan olmadı diyebiliriz. Kaldı ki Sosyalist Parti adayı Hamon ve merkez sağ parti adayı Fillon yarış dışı kalmalarının ardından ikinci turda Macron için oy istediklerini açıkladılar.

Bir diğer korkulan senaryo ise aşırı solcu aday olan Melenchon’un Le Pen ile ikinci tura kalma ihtimalleriydi ancak bu ihtimallerin de şimdilik hayata geçmediğini söyleyebiliriz. Bu yüzden EURUSD yeni haftaya aşağıda değil, Cuma gününe veda ettiği seviyelerden yukarılarda başlayabilir. Tabi ki EURUSD’nin yanında, EURGBP ve EURTRY pariteleri de yeni haftaya yukarılarda merhaba diyebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.