Forex Akşam Analizi – 08.06.2016

Son derece hareketli bir günü geride bırakıyoruz. Geçtiğimiz hafta hayal kırıklığı yaratan tarım dışı istihdam verileri sonrası büyük baskı altına giren dolar endeksinde hafta başında Yellen’dan şahin tonda açıklamalar gelmemesi ile düşüşlerin hız kazandığını görüyoruz. 93.40 seviyelerine kadar gerileyen dolar endeksinin yanında varil başına fiyatı 51.30 dolarlara kadar yükselen ve son 10 ayın en yüksek seviyelerini gören ham petrol fiyatları da günün bir diğer önemli gündem maddesiydi. BIST 100 ise günü %1’e yakın primle tamamladı. Bugün gelen verilere bakacak olursak :

– Yurt içinde sanayi üretimi %1.1 ile beklentiden kötü geldi. Gelen veri TRY için negatif olsa da USDTRY’de etkisi sınırlı oldu.

– İngiltere’den sanayi üretimi %2.0, imalat üretimi de %2.3 ile beklentiden iyi geldi. Gelen veriler GBP için son derece pozitif oldu.

– ABD’den ham petrol stokları -3.2 milyon ile beklentilere yakın geldi ve petrol fiyatları üzerindeki etkisi sınırlı oldu.

Paritelerde Son Durum :

AUDUSD‘de toparlanma devam ediyor. Son toplantıda RBA’nın faizlerde indirime gitmemesinin ardından yükselişlerin hız kazandığı paritede bugün 50 günlük hareketli ortalama da geride kalmış durumda. Dolar üzerindeki baskının devam etmesi ile AUDUSD çiftinde de yükselişlerin devam etmesi durumunda 0.7570 bölgesi önemli direnç olarak çalışabilir. Geri çekilmelerde ise 0.7380 ve 0.73 bölgeleri önemli destek konumunda. 0.73 üzerinde kalındığı sürece gevşemelerin alış fırsatı sunmasını bekliyoruz.

USDTRY bugün doların gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kaybetmeye devam etmesi ile 2.88 altını test etti. Kurda 2.90 bölgesi şimdilik önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgenin altında kalındığı sürece baskı biraz daha devam edebilir. Aşağıda ise 2.86 ve 2.84 bölgelerinden düşüşlere tepki alımları gelebilir.

USDCAD‘e petrol fiyatlarındaki yükseliş damga vurdu. Bildiğimiz gibi Kanada önemli petrol üreticisi ve petrol fiyatlarındaki yükseliş CAD için son derece pozitif oluyor. Son 1 ayın en düşük seviyelerine gerileyen paritede satış baskısının devam etmesi durumunda 1.2580 ve 1.2460 önemli destek seviyeleri. Toparlanmalarda ise 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.2880 ve 1.30 bölgeleri direnç olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.