Kaplan da Doları Kurtaramadı – 23 Mayıs 2017

Dolar Endeksi Kritik Destek Bölgesine Yaklaşıyor

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan kaleme aldığı bir yazıda son zamanlarda enflasyon ile ilgili gelen düşük verilerin zayıf bir trend habercisi olduğuna inanmıyorum ve enflasyonla ilgili gelen verileri sabır ve açık görüşlülükle değerlendiriyorum diyor.

Mayıs ve Nisan ayındaki zayıf enflasyon raporlarına çok büyük ağırlık vermediğini belirten Kaplan, Dallas Fed’in kendi enflasyon göstergesinin yavaş fakat istikrarlı bir yukarı yönlü hareket izlediğini ve orta vadede enflasyonun %2.00 hedefine çıkmasını beklediğini belirtti.

Bu nedenle de Robert Kaplan bu senenin geri kalanında iki faiz artışı daha beklediğini paylaşıyor ve $4.5 trilyonluk bilançonun bu senenin geri kalanında bir tarihte küçültmeye başlanması gerektiğini ifade ediyor.

Son aylarda hayal kırıklığı yaratan enflasyon raporları ve birinci çeyrekteki düşük büyüme performansı nedeniyle bazı uzmanlar FOMC üyelerinin faiz artışları konusunda biraz daha temkinli olabileceğini düşünüyordu fakat Kaplan iki faiz artışı beklentisini hala koruyor.

Bu iki faiz artışının ilki çok büyük ihtimalle 14 Haziran’da gelecek. CME Federal Fonlama Vadeli piyasası Haziran ayı faiz artışına %75’e yakın bir ihtimal veriyor. Fakat önemli olan Haziran ayında faiz artırmak değil nokta tablosunun senenin geri kalanında daha kaç faiz artışına işaret edeceği.

Piyasa şu anda iki faiz artışını fiyatlamış durumda ve bu yüzden doların yeniden güçlenebilmesi için Fed Haziran’da faiz artırıp üzerine bir de dot plot tablosunun senenin geri kalanında hala en az iki faiz artışına işaret etmesi gerekiyor. Bunun gerçekleşmesi dolarda bir tur daha yukarı yönlü hareketi tetikleyebilir.

Bu nedenle de Kaplan’ın açıklamaları çok büyük bir heyecan yaratmadı piyasalarda ve dolar endeksi üzerindeki baskı devam ediyor. Şu an 96.80 altında endeks ve ABD başkanlık seçimlerinden bu yana geçen sürenin en düşüğünde. 96.50 – 96.30 kritik destek bölgesi ve alıcılar bu bölgeyi de kaybederse kademeli olarak 95.50 seviyelerine doğru düşüş devam edebilir.

Doların yeniden güç bulabilmesi için ise önümüzdeki süreçte özellikle enflasyon tarafında gelebilecek olan iyi verilerle birlikte Fed’in bu senenin geri kalanında ikiden daha fazla faiz artırma niyetinin ortaya çıkması lazım.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.