FOMC Tutanaklarının Etkisi Sürüyor – 18.08.2016

EUR/USD ve GBP/USD'de Son Durum

Piyasalarda dün yayınlanan Temmuz ayı FOMC tutanaklarının etkisi devam ediyor. Üyelerin faiz artışı için daha çok veride iyileşme görmek istediklerini belirtmeleri ve toplantı sonrası ABD’den gelen verilerin hayal kırıklığı yaratması ile birlikte dolar endeksi üzerindeki baskı da sürüyor.

Bugün İngiltere’den açıklanan perakende satışların Temmuz ayında %1.4 ile beklentilerin çok üzerinde gelmesi Sterlin’e pozitif yansırken, GBPUSD 1.3270 üzerine yükseldi. Verileri yayınlayan ONS, sıcak havaların etkisiyle kıyafet satışlarının arttığına ve Brexit sonrası Pound’daki değer kaybının daha çok turistin İngiltere’yi ziyaret etmesine olanak sağladığına dikkat çekti.

Dolar endeksi üzerindeki baskının artması halinde GBPUSD’de 1.3260 ve 1.3370 bölgelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Geri çekilmelerde ise 1.3060 ve 1.30 bölgeleri önemli destek konumunda.

Euro Bölgesi’nden ise TÜFE %0.2, enerji ve gıda fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek TÜFE ise %0.9 ile beklentide geldi. Gelen verilerin etkisi EURUSD’de sınırlı olsa da toparlanma devam ediyor. Yukarıda 1.1340 seviyesinin tamamen alınmasıyla yükselişlerin hız kazanmasını bekliyoruz. Ardından 1.1410 seviyesi en yakın direnç olarak karşımıza çıkıyor. Gevşemelerde ise 1.1260 ve 1.1200 seviyeleri destek olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.