FOMC Tutanaklarında Sürpriz Yok – 25 Mayıs 2017

FOMC Tutanakları Sonrası Dolarda Durum Ne?

3 Mayıs’taki FOMC toplantısının tutanakları dün akşam yayınlandı. Peşinen tutanaklarda piyasaların beklemediği yeni veya farklı bir bilgi olmadığını söyleyelim. Tutanaklara göre üyeler kademeli parasal sıkılaştırmanın hala uygun olduğu ve ekonomik verilerin beklentide gelmesi durumunda yakın zamanda parasal teşvikte biraz kesintiye gitmenin yerinde olduğu kanısında.

Üyeler tüketici harcamalarının önümüzdeki aylarda toparlanmasını bekliyor ve birinci çeyrekteki zayıf büyüme performansının geçici olduğu konusunda emin olmak için daha fazla ekonomik veri görme düşüncesinde. Aslında Atlanta Fed ve New York Fed tahminleri zaten ikinci çeyrekte büyümenin hız kazanacağını gösteriyor.

FOMC üyelerinin çoğunluğu enflasyondaki gerilemenin geçici faktörlerden dolayı olduğunu düşünürken bir kaç üye enflasyon hedefine doğru yükselişin yavaşladığı endişesini paylaşıyor. Diğer yandan neredeyse bütün üyeler Fed bilançosunun bu sene içinde küçültülmeye başlanması gerektiği konusunda hem fikir.

Yani 14 Haziran’da faiz artışı eğer önümüzdeki bir kaç haftada özellikle enflasyon ve istihdam tarafında çok kötü veriler gelmezse yolda. Ayrıca bu sene içinde bilançonun küçültülmeye başlanması fikrine üyelerden herhangi bir itiraz yok.

Buna rağmen dolar üzerinde tutanaklar sonrası baskı gördük ve dolar endeksi dünkü rahatlama sonrası bugün tekrar 97.00 seviyesi altına geri çekilmiş durumda. 96.75 seviyesinin kırılmasıyla birlikte kademeli olarak 95.80, 95.50 ve sonra da 95.00 seviyelerine doğru geri çekilme devam edebilir.

Diğer yandan 97.50 – 97.40 bölgesi yukarıda çok kritik direnç ve gerçek bir rahatlamadan bahsetmek için bu bölgenin aşılması gerekiyor. Bu bölgenin geçilmesini sırasıyla 98.20 ve 98.80’lere doğru bir toparlanma takip edebilir.

Asya borsalarında genele yayılmış bir olumlu hava görüyoruz. Çin endekslerinde artış %1.5’e yakınken Japonya Nikkei endeksi %0.31, Avustralya ASX endeksi %0.36, Hong Kong HSI endeksi %0.80, Güney Kore KOSPI %1.10, Hindistan SENSEX ise %0.52 primli.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.