FOMC Kararları Doları Nasıl Etkiler? – 27.04.2016

FOMC 2016’nın üçüncü para politikası kararlarını bu akşam saat 21.00’de açıklıyor. Federal fonlama oranı hedefi çok büyük ihtimalle %0.50 – %0.25 bandında sabit bırakılacak. Hem son haftalarda Yellen’den gelen imalar hem de piyasalar kendini sonrasında basın toplantısı düzenlenecek olan FOMC toplantılarında faiz artışı geleceğine inandırdığı için bugün faiz artışı beklenmiyor.

Bu nedenle bugünkü FOMC kararları aslında tamamen Haziran ayı ile ilgili. Fed Haziran’da hem iki yıllık ekonomik tahminlerini yayınlayacak hem de kararlar açıklandıktan hemen sonra başkan Yellen basın toplantısı düzenleyecek. Eğer Fed Haziran ayında faiz artırmaya niyetliyse bunun izlerini bugünkü karar metnine bırakacaktır.

Bu izler çok büyük ihtimalle büyüme, enflasyon ve global riskler ile ilgili yorumlarda olacak. FOMC karar metni geleneksel olarak büyüme ile ilgili genel bir değerlendirme ile başlar. Mesela son toplantının karar metnin ilk cümlesinde ‘son zamanlardaki global ekonomik ve finansal gelişmelere rağmen ekonomik faaliyetlerde ılımlı bir büyüme var’ demişti Fed.

2016 birinci çeyrek büyüme performansı pek alkışlanacak bir performans değil. Çeyreğe iyi başlayan ABD ekonomisinin son tahminlere göre sadece %0.4 büyümüş olması bekleniyor. Karar metninin ilk cümlesinde bu soğumaya dikkat çekecektir FOMC fakat asıl önemli olan bu soğumanın kalıcı olup olmayacağı konusunda ne düşündüğü. Birinci çeyrekte büyüme yavaşladı fakat tıpkı geçtiğimiz sene birinci çeyrekte olduğu gibi geçici faktörler nedeniyle olduğunu belirtmesi Haziran faiz artışı için kapı biraz aralandı demek olur.

Mart ayı toplantısı karar metninde enflasyonda son aylarda yukarı yönlü bir hareketlenme olsa da piyasa beklentilerinin hala düşük kaldığına, anket bazlı beklentilerde ise çok küçük bir değişiklik yaşadığına dikkat çekilmişti. Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi çekirdek PCE fiyat endeksi o toplantıda olduğu seviyede; %1.7.

Piyasanın enflasyon beklentilerinde ise yükseliş var. 5 yıllık breakeven enflasyonu 16 Mart’ta %1.45 iken şu anda %1.56. Sadece 16 Mart’a göre yüksek değil 2015 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyelerde. Anket bazlı enflasyon beklentilerinde de Yellen’i tatmin edecek kadar olmasa da bir yükseliş görüyoruz. O tarihte %2.5 olan Michigan enflasyon beklentileri son açıklanan rapora göre %2.7. Yani enflasyon beklentilerinde toparlanma var ve karar metninde bu yükselişe atıf yapılması Haziran faiz artışı için ikinci bir işaret olur.

Belki de FOMC’nin faiz artışları konusunda daha temkinli davranmasının en önemli nedeni global riskler. Sene başında Çin’den tüm dünyaya yayılan büyüme endişeleri Fed’in faiz artışları yolunda geri adım atmasına neden olmuştu. Ortalama dört faiz artışı beklentisi iki artışa inmişti. Son karar metninde de global ekonomik ve finansal gelişmelerin risk oluşturmaya devam ettiği şeklinde bir ifadeye yer vermişti FOMC.

Avrupa ve ABD borsaları yılın ilk haftalarındaki satış dalgasıyla verdiklerinin tamamını geri aldı. Asya borsaları da yaralarını önemli ölçüde sardı. VIX endeksi 15.00 ile Aralık faiz artışı seviyelerine gerilemiş durumda. Çin’de birinci çeyrek büyüme korkulan kadar kötü değil ve yıl başında son on üç yılın en düşük seviyelerine gerileyen petrol o tarihten bu tarihe üzerine %70 koymuş durumda. Global piyasalardaki bu iyileşme eğer FOMC tarafından kabul edilir veya global ekonomik – finansal gelişmelerin yarattığı risklere yönelik atfın karar metninden kaldırılması Haziran faiz artışı için üçüncü bir işaret olur.

Bugün faizlerin artmamasına ciddi bir muhalefet olacak büyük ihtimalle. 16 Mart’taki kararlara 25 baz puanlık artış isteyen Kansas City Fed başkanı Esther George itiraz etmişti. George’a bugün St. Louis Fed başkanı Bullard ve/veya Cleveland Fed başkanı Mester da katılabilir.

Şu ana kadar saydıklarımızın gerçekleşmesi Haziran faiz artışı için net sinyaller verir ve dolar için en pozitif senaryo olur. Fakat FOMC’nin önceden kendini faiz artışına bağlamak istememesi nedeniyle bu kadar net sinyaller verme ihtimali yüksek değil. Yellen da zaten son zamanlarda yaptığı açıklamalarda iyileşmeyi bir tarafa iterek riskleri ön plana çıkarmayı tercih etmişti.

FOMC’nin enflasyon beklentileri ve istihdamdaki iyileşme yerine zayıf büyüme performansı ve olası global risklere (Brexit, Haziran OPEC toplantısı, Yunanistan nedeniyle) odaklanması bir sonraki Fed faiz artışı konusunda piyasaları sürüncemede bırakacak ve dolayısıyla dolar üzerindeki baskıyı artıracak bir algı yaratabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.