FLAŞ! TCMB Kararları Sonrası Dolar – 20 Ekim 2016

TCMB Bu Kez Adım Atmadı

TCMB bu kez beklentilerin aksine faiz koridorunun üst bandında indirime gitmeyerek gecelik faiz oranını %8.25’te sabit tuttu. Faiz koridorunun alt bandı ve politika faizi de değiştirilmezken geç likidite penceresi borç verme faiz oranı da %9.75’te sabit kaldı.

Enflasyonda yaşanan düşüş sonrası TCMB’nin üst bantta indirimlere devam edeceği beklentileri devam etse de yurt içinde artan belirsizlikler ve kurdaki yükseliş ile Merkez’in adım atmayabileceği de beklentiler dahilindeydi.

Karar metninin ilk paragrafındaki “Mevcut durumda genel finansal koşulların sıkı olduğu değerlendirilmektedir.” cümlesi ” Parasal koşullardaki sıkılığın azalması ve makro ihtiyati alandaki düzenlemeler genel finansal koşulları desteklemektedir.” şeklinde değiştirilmiş.

TCMB ayrıca döviz kurundaki gelişmenin enflasyon görümündeki iyileşmeyi sınırladığına dikkat çekmiş. Ve sadeleşme sürecindeki bir sonraki adımın gelecek olan verilere bağlı olduğu belirtilmiş.

Gelen kararlar sonrası Dolar/TL’de 3.05 bölgesine kadar geri çekilme yaşandı. Bu bölgenin kırılmasıyla 3.04 ve 3.02 bölgeleri destek olarak çalışabilir. Dolar endeksindeki yükselişin yeniden hız kazanmasıyla ise kurda 3.08 ve 3.0970’lerin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.