Fed/Evans & ECB/Constancio’nun Açıklamaları

Piyasalar açıkçası haftaya beklediğimiz gibi sakin bir başlangıç yaptı ve bugün ekonomik takvime baktığımızda da paritelerde hareketliliğe sebep olacak bir veri karşımıza çıkmıyor. Ancak yarından itibaren hem ABD hem de Euro Bölgesi’nden olukça önemli verileri takip edeceğiz. Fed’in ve ECB’nin para politikaları süreci dahilinde önemli veriler olacak bunlar ve özellikle Fed Haziran’da faiz artırımına gidecek mi gitmeyecek mi soruları biraz daha netlik kazanabilir.

Fed’in “güvercin” üyelerinden olan Chicago Fed Başkanı Evans, ABD ekonomisinde temel göstergelerin iyi durumda olduğunun altını çizerek, istihdamın güçlü seyrettiğine dikkat çekti. 2016 yılında ABD’nin %2.5’lik bir büyüme performansı sergilemesini beklediğini söyleyen Evans, Fed’in bekle-gör politikasının şimdilik uygun olduğunu belirtti.

Avrupa Merkez Bankası ( ECB ) tarafından ise Constancio mikrofon başındaydı. ECB’nin %2 olan enflasyon hedefine ulaşmak için ne gerekirse yapacağını söyleyen Constancio, petrol fiyatlarında son dönemde yaşanan toparlanma ile 2016 yılının son çeyreğinde enflasyonun yükselmeye başlayacağının beklendiğini belirtti. Ayrıca global risklerin bu yıl azaldığına dikkat çekti.

EURUSD’de haftanın ilk günü hareketliliğin sınırlı kaldığına şahit oluyoruz şimdilik. Yukarıda 1.1410 bölgesi en yakın direnç olarak önemini korumaya devam ediyor ve bu bölgenin geçilmesi durumunda dikkatler 1.1480 bölgesinde olacak. Bu bölge altında kalındığı sürece satış baskısı devam edebilir. Aşağıda ise 1.1330 ve 1.1260 bölgeleri önemli destek konumunda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.