Fed Üyesi Lockhart’ın Açıklamaları ve Dolar

Bugün mikrofon başına geçen Atlanta Fed Başkanı Lockhart, Haziran ayındaki toplantıda faiz artışının gerçek bir seçenek olduğunu belirtti. Haziran ayının hala masada ve canlı olduğunu söyleyen Lockhart, faiz artış kararından önce daha fazla veri görmek istediğini ve bu yıl iki faiz artışının olası olduğunu sözlerine ekledi. Brexit risklerine de dikkat çeken Lockhart, Fed’in Haziran ayındaki referandumu dikkate alacağını ancak bu sürecin faiz artışlarına önemli bir etki etmeyeceğinin altını çizdi.

Lockhart ayrıca bu yıl geriye kalan 3 çeyreğinde ABD ekonomisinin toparlanmaya başlayacağını ve son dönemde enflasyonun yükselmeye başladığına dair cesaret verici işaretler olduğunu söyledi. Kendisinin bu sene FOMC’de oy kullanma hakkı bulunmuyor.

Cleveland Fed Başkanı Mester ise Florida’da bir panelde yaptığı açıklamalarda parasal genişlemenin sonsuza dek uygulanamayacağına dair ikna edici kanıtların olduğunu söyledi. Gelen açıklamaların pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olsa da dolar endeksindeki toparlanmanın devam ettiğini görüyoruz. Dolar yalnızca majör para birimlerine karşı değil, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı da değer kazanmaya devam ediyor bugün.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.