Fed Üyelerinin Açıklamalarındaki Detaylar

Doların dün FOMC tutanakları sonrası bugün de değer kazanmaya devam ettiğine şahit olduk. Dolar/TL gün içerisinde 3.00 seviyesinin üzerini görürken ALTIN da 1243 bölgesine kadar geriledi.

Fed üyelerinden de önemli açıklamalar geldi. Dudley, Fed’in politika duruşunun gelecek olan verilere bağlı olduğunu söylerken Haziran ayındaki toplantının “canlı” bir toplantı olacağını yeniledi. Birinci çeyrekte %2’lik bir büyüme bekleyen Dudley, ikinci çeyrekte daha güçlü bir büyüme performansı beklediğini söyledi.

Piyasalardaki Çin endişelerinin şimdilik bir miktar azaldığını ancak yeniden endişelerin geri dönebileceğini belirtti. Piyasaların ise daha yüksek faiz artış ihtimallerini fiyatlamamasına şaşırdığını da söyledi. Bildiğimiz gibi kendisi Fed’in en güvercin üyelerinden ancak o bile artık faiz artışları konusunda daha iyimser durmaya başlamış durumda.

Fischer ise ABD ekonomisinin daha hızlı büyümesi gerektiğini söyledi. Neredeyse tam istihdama yaklaştıklarını ve bunun yanında da %2’lik enflasyon hedefine de ulaşılması gerektiğinin altını çizdi. Para politikası ile ilgili başka açıklama gelmedi kendisinden. Diğer bir Fed üyesi Lacker da bu yıl 4 faiz artışının kabul edilebilir olduğunu söyledi. Brexit’in ise Avrupa, İngiltere ve AB ekonomisi açısından risk teşkil ettiğini de belirtti.

Gelen açıklamalara ve FOMC tutanaklarına baktığımızda piyasaların Haziran ayındaki toplantı için faiz artışlarını biraz daha fiyatlamaya başladığını söyleyebiliriz. Önümüzdeki günlerde de dolar endeksindeki toparlanma ve emtia fiyatları üzerindeki baskı devam edebilir. USDTRY için de yurt içindeki siyasi gelişmeleri takip etmek gerekiyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.