Fed Öncesi EUR/USD ve GBP/USD – 27.07.2016

Bugün bütün dikkatler Fed kararlarına çevrilmiş durumda ve ondan da önce 15.30’da yine USD için önemli olan bir veri olan ABD’den çekirdek dayanıklı mal siparişleri açıklanacak. Şimdiye kadar ise Euro Bölgesi’nden ve İngiltere’den açıklanan verileri takip ettik.

ECB’nin para politikası dahilinde yakından takip ettiği verilerden olan M3 para arzı %5.0 ile beklentide gelirken, özel krediler de %1.7 ile beklentide geldi. Gelen verilerin EURUSD’de etkisi sınırlı olsa da önceki verilere göre iyileşme yaşanması pozitif bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Bugün hafif alıcılı devam eden EURUSD’de 1.1030 ve 1.11 bölgeleri direnç olarak çalışabilir. Aşağıda ise 1.0950 bölgesi önemli destek konumunda.

İngiltere’den ise 2. çeyrek öncü büyüme sanayi üretimindeki güçlü artışın öncülüğünde %0.6 ile beklentilerden iyi gelirken CBI gerçekleşmiş satışlar -14 ile beklentilerin çok altında geldi. Beklentiden iyi gelen büyüme verisinin GBP üzerindeki pozitif etkisi son derece sınırlı olurken GBPUSD güne satıcılı devam ediyor. Aşağıda 1.3060 bölgesi en yakın destek ve tamamen geçilmesiyle düşüşlerin hız kazandığına şahit olabiliriz. Toparlanmalarda ise yukarıda ise 1.3150 ve 1.32 bölgeleri direnç olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.