Fed Bu Sene Neden Faiz Artırmadı? – 12 Ekim 2016

FOMC Tutanakları Öncesi Dudley Konuştu

Saat 21.00’de yayınlanacak olan FOMC tutanaklarından önce FOMC’nin en kritik isimlerinden biri olan New York Fed Başkanı Dudley konuştu. Tam istihdam ve %2.00 enflasyon arasında bir denge bulmaya çalıştıklarını belirten Dudley, Fed’in bu sene faiz artırmamasının nedenlerinden biri olarak istihdam piyasasındaki gevşekliği gösterdi.

Dudley, gevşek para politikasından normalleşmeye geçiş sürecinde Fed’in ‘nazik’ davranabileceğini belirtti. Ayrıca Fed para politikası kararlarını verirken siyaseti işin içine sokmaz ifadesi ile de son zamanlarda Donald Trump tarafından sıkça gündeme getirilen Fed’in siyasallaştığı iddialarına da cevap vermiş oldu.

Bu akşam yayınlanacak olan tutanaklar üç hafta önceki toplantıya ait ve o zamandan bu yana neredeyse bütün FOMC üyeleri konuşmalarıyla ekonomik görünüm ve faizler ilgili değerlendirme ve düşüncelerini zaten açıkladılar. O nedenle tutanaklardan piyasalardaki dolar havasını değiştirecek bir yorum çıkmasını beklemiyoruz.

İki haftadır alışta olan dolar boğaları için kar alım fırsatı yaratabilir fakat dolarda gevşeme ancak Aralık ayı faiz artışını gündemden kaldıracak bir gelişme ile mümkün görünüyor. Şu an Federal fonlama vadelilerde fiyatlama Aralık ayında 25 baz puanlık faiz artışına %60 üzerinde şans veriyor.

Dolar endeksinde bir sonraki önemli direnç 98.50 – 98.40 bölgesi. Bu bölgenin alınmasıyla birlikte endekste 100.00 kapısı aralanmış olacak. Diğer yandan ABD verileriyle birlikte Aralık faiz artışı ihtimalinin gerilemesi durumunda aşağıda destek olarak önce 97.20 sonra da 96.70 bölgesi çalışacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.