EURUSD’de Yükseliş Devam Eder Mi?

Dün akşam gelen FOMC kararlarında yakın vadede risklerin azalmasına dikkat çekilmesi ve Brexit ile ilgili endişelerin dile getirilmemesinin ardından değer kazanan dolar faiz artışları ile ilgili ileriye yönelik mesajlar verilmemesi ve Fed’in yeterince şahin bir duruş sergilemediğinin anlaşılmasıyla aldıklarını geri vermiş durumda.

Bugün ise Euro Bölgesi’nden gelen verileri takip ettik şimdiye kadar. Almanya’dan işsizlik değişimi -7 bin ile beklentilerden iyi gelirken İspanya’dan işsizlik oranı da %20.0 ile beklentilerden iyi geldi. Euro Bölgesi tüketici güveni ise 104.6 ile yine beklentilerin üzerinde geldi.

Gelen verilerin Euro için pozitif olduğunu söyleyebiliriz ancak paritede bugün yaşanan yükseliş hareketi daha çok dolar bazlı. Dolar endeksi 96.20’lere kadar sert düşüşün ardından bir miktar toparlanıyor ve bunun sonucunda da EURUSD çiftinde bir miktar geri çekilme gözlemliyoruz. Aşağıda 1.1030 ve 1.1000 seviyelerinde bu geri çekilmeye alıcılardan bir miktar tepki gelebilir. Yükselişlerin devam etmesi halinde ise yukarıda 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.1160 ve onun üzerinde 1.1200 seviyeleri direnç olarak çalışabilir.

EURUSD’de yükselişlerin devam edebilmesi için önümüzdeki dönemde Fed üyelerinden güvercin tonda açıklamaların gelmesi ve Brexit’in Euro Bölgesi ekonomisini negatif etkilememesi gerekiyor. Ancak bu süreçte ABD’den gelecek olan iyi veriler faiz artışı ihtimallerini kuvvetlendireceği için bu durum EURUSD’de yaşanacak olan yükselişleri sınırlayabilir.

Günün geri kalanında açıklanacak tek önemli veri olarak 15.30’da ABD’den haftalık işsizlik başvurularını görüyoruz. Beklentiden kötü gelecek olan veri Dolar üzerinde bir miktar daha baskı oluşturabilir ancak beklentilerden çok farklı bir rakamla karşılaşmadığımız sürece paritelere çok da önemli bir hareket getirmesini beklemiyoruz gelecek olan verinin.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.