EURUSD’de Yükseliş Sürecek Mi? – 5 Aralık 2016

EURUSD'de Son Durum

İtalya referandumundan çıkan hayır sonucu sonrası ilk tepki olarak sert düşen EURUSD 1.05 desteğinden alıcıların devreye girmesi ve Dolar endeksi üzerine oluşan baskı ile inanılmaz bir yükselişe imza atıyor. 1.07 üzerine yükselerek son iki haftanın en yüksek seviyelerini gören paritede perşembe günkü ECB toplantısı yakından takip edilecek.

Bugün Euro Bölgesi’nden ise arka arkaya önemli veriler açıklandı. Sentix yatırımcı güven endeksi 10.0 ile beklentilerin altında kalırken perakende satışlarda %1.1 ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi. Ayrıca hizmetler PMI verilerini de takip ettik.

İspanya’dan hizmetler PMI 55.1 ile beklentide geldi.
İtalya’dan hizmetler PMI 53.3 ile beklentilerin üzerinde geldi.
Fransa’dan hizmetler PMI 51.6 ile beklentilerin altında kaldı.
Almanya’dan hizmetler PMI 55.1 ile beklentilerin hafif üzerinde geldi.
Euro Bölgesi’nden hizmetler PMI ise 53.8 ile beklentilerin altında kaldı.

Daha önceki raporlarımızda bir çok kez belirttiğimiz gibi PMI verilerinde 50.0 üzeri sektörde büyümeye işaret ediyor ve gelen verilerin parite üzerindeki etkisi şimdilik sınırlı oldu. Yükselişlerin sürmesi halinde 1.0750 ve 1.08 bölgelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise 1.06 bölgesinden düşüşlere tepki gelebilir.

İngiltere ekonomisi için ise hizmetler sektörü son derece önemli ve hizmetler PMI 55.2 ile beklentilerden iyi geldi ve GBP için pozitif oldu. Son dönemde GBPUSD’de yaşanan toparlanma sürüyor. Yukarıda 1.2750 ve 1.28 bölgeleri en yakın direnç konumunda. Geri çekilmelerde ise 1.26 bölgesinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.