EURUSD’de Yükseliş Bitti Mi? – 7 Kasım 2016

EURUSD'de Son Durum

Dolar endeksinin yeni haftaya yükselişle başlaması EURUSD’de de geçtiğimiz hafta dikkat çektiğimiz önemli direnç bölgesinden satıcıların devreye girmesine sebep oldu. Bugün Euro Bölgesi’nden açıklanan verilere baktığımızda Sentix yatırımcı güven endeksinin 13.1’e yükselerek beklentilerden iyi geldiğini ve perakende satışların da -%0.2 ile beklentilerden bir tık daha az gerilediğini görüyoruz.

Ancak beklediğimiz gibi gelen verilerin Euro üzerindeki etkisi son derece sınırlı oldu. EURUSD üzerindeki baskının sürmesi halinde 1.1030 ve 1.1000 seviyeleri gün içinde destek olarak takip edilebilir. Toparlanmalarda ise 1.1100 ve 1.1140 bölgelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

GBPUSD’de de 6 gün üst üste gerçekleşen soluksuz yükseliş bugün yerini bir miktar gevşemeye bırakmış durumda. Aşağıda 1.2350 ve 1.2220 seviyelerinde alıcılar pusuda bekliyorlar ve buralardan düşüşlere bir miktar tepki gelebilir.

Yukarıda ise 1.2550 direnci dikkatimizi çekiyor. Yarın İngiltere’den açıklanacak olan imalat ve sanayi üretimi verilerinin beklenti altı kalması Hard Brexit ihtimallerinin azalmasının da etkisiyle yükselen parite üzerinde baskı oluşturabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.