EURUSD’de Tapering Heyecanı – 5 Ekim 2016

EURUSD Tapering Haberiyle Yükseldi

Dün akşam piyasalar ECB varlık alımlarının miktarını azaltmayı değerlendiriyor haberiyle sarsıldı. Habere göre ECB yönetim kurulunda varlık alım programının bitiş tarihinden önce yavaşlatılması (tapering) gerekliliği konusunda konsensüs var.

Haberle birlikte EURUSD 100 pipslik hızlı bir ralli ile 1.1240 seviyelerini görürken EURGBP yaklaşık beş yıl sonra ilk kez 0.88 üzerine tırmandı. Haber ve piyasada yaşanan hareketler o zamanın Fed Bakanı Bernanke’nin 2013 yılında varlık alımlarında azaltmaya (tapering) gidileceğini açıkladığı sırada yaşanan hareketleri hatırlattı yatırımcılara. Tabi açıklamalar direk başkanın kendisinden canlı yayında geldiği için dün euroda yaşanan hareketin çok daha büyük ölçeklisi yaşanmıştı o zaman.

ECB bu spekülasyon ile ilgili yorum yapmayacağını fakat Başkan Draghi’nin bu konunun tartışılmadığını açıkça belirttiğini hatırlattı. Bu açıklama ile birlikte bir miktar geri çekilme yaşandı fakat sonrasında EURUSD tekrar yükseldi ve şu anda 1.1220 bölgesinde işlem görüyor.

ECB üyelerinden gün içinde bu konu ile ilgili gelecek olan yorumlar takip edilecek. Habere paralel açıklamalar gelirse EURUSD’de yükseliş ilk aşamada kademeli olarak 1.13 ve 1.14 seviyelerine kadar devam edebilir. Eğer tapering niyetinin ciddi olduğu ortaya çıkarsa çok daha yukarılar beklenebilir. Diğer yandan haberi yalanlayan yorumlar ise pariteyi 1.11 altına gönderebilir.

Asya seansında Avustralya’dan perakende satışlar açıklandı. Temmuz ayında önceki aya göre artmayan perakende satışlar Ağustos ayında %0.4 ile beklentinin iki katı hızda arttı. İyi veri fakat AUDUSD’ye pek yardımı olmadı ve yaklaşık iki hafta sonra ilk kez 0.76 altına geriledi.

Asya borsalarında Japonya dışında negatif bir görünüm var. Avustralya ASX %0.57, Güney Kore KOSPI %0.10 ve Tayvan Weighted %0.17 kayıp yaşarken Japonya Nikkei %0.50 artı ile pozitif ayrıştı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.