EURUSD’de PMI’lar Geride Kaldı Sıra Tarım Dışında – 4 Kasım 2016

Bugün piyasaların gözü kulağı ABD’den açıklanacak olan tarım dışı istihdam verilerinde ancak Euro Bölgesi’nden de imalatın ardından bugün de hizmetler PMI verileri açıklandı. PMI verilerinde 50.0 üzerinde kalınması sektörde büyümeye, altında kalınması ise daralmaya işaret ettiğini hatırlatarak gelen verilere bakalım.

İspanya’dan hizmetler PMI 55.2’ye yükselmesi beklenirken 54.6’ya gerilemiş ve İtalya’da 51.0 ile beklentilerin altında bir artış yaşandığını görüyoruz. Fransa’da da 51.4 ile beklentilerin altında kalan hizmetler PMI Euro Bölgesi’nin kalesi Almanya’da ise 54.2 ile beklentilerin bir tık üzerinde geldi.

Euro Bölgesi’nden ise 53.5 seviyesinde sabit kalması beklenen PMI 52.8 ile beklentilerin altında. Ancak verilerin 50.0 üzerinde kalmaya devam etmesi çok da olumsuz bir senaryoya işaret etmiyor ve EURUSD’de de önemli bir hareket gözlemlemedik.

Son günlerde Dolar endeksi üzerinde baskı oluştuğunu çok rahat bir şekilde görebiliyoruz ve bugünkü verilerin beklentileri karşılaması durumunda bu baskının hafiflediğine şahit olabiliriz. Aksi senaryoda ise EURUSD’de yaşanan yükseliş sürebilir. Yukarıda 1.1120’lerin kırılmasıyla 1.1160 ve 1.1200’lar önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Geri çekilmelerde ise 1.1030 ve 1.1000 seviyelerinden gelebilecek tepkilere hazırlıklı olmakta fayda var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.