EURUSD’de Ayılar Uykuda! – 29 Aralık 2016

EURUSD'de Toparlanma Sürecek Mi?

Yeni yıla gireceğimiz su günlerde Dolar alıcıların da bir süre dinlenmeye çekildikleri görülüyor. Son 2 haftadır 1.0350-1.0500 bandı arasında asagı ve yukarı yönlü hareketler gördüğümüz paritede dünya ticaret hacmindeki gerilemeyle birlikte bu bandın dışına çıkılmadığı görülüyor.

Ayrıca piyasalarda iyiden iyiye konuşulmaya başlanan Trump tedirginliğinin etkisi de devam ediyor. Trump’ın getireceği politikalarla ilgili belirsizlikler de dolar endeksindeki yükselişi sınırlandırıyor. Dün ABD’den gelen tek önemli veri olan mevcut konut satışlarının beklentilerin altında gelmesi S&P 500’de son 2 ayin en uzun soluklu düşüşünü yaşamasında etkili oldu. Ancak bu verinin parite üzerinde kayda değer bir etki yarattığını söylemek güç.

Bugün Euro Bölgesinden gelen M3 Para Arzı %4.4 artış beklentisine karşın %4.8 ile beklenti üzeri geldi. Gelen veri Euro için pozitif olsa da EURUSD üzerindeki etkisinin sınırlı olduğunu söyleyebiliriz. DXY’deki düşüşün etkisiyle toparlanan EURUSD’de 1.05 ve 1.0550 seviyeleri ilk önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise 1.0450 ve 1.0400 seviyelerinden düşüşlere tepki gelebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.