Euro Bölgesi’nden Draghi’ye Moral Verecek Veriler

Euro Bölgesi ikinci çeyrek büyüme tahminleri yayınlandı. Euro Bölgesi çeyreklik bazda beklentilere paralel olarak %0.3 büyürken, yıllık bazda beklentilerden bir tık fazla %1.6 büyüdü. ilk çeyreğe göre yaşanan yavaşlama dikkatlerden kaçmasa da beklentilerden daha kötü bir rakam ile karşı karşıya değiliz.

İşsizlik oranı da %10.1 ile beklentide gelirken TÜFE %0.2 ile beklentilerin üzerinde geldi. Gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek TÜFE ise %0.9 ile beklentide. Enflasyonda yaşanan artışta en büyük pay sahibi gıda, alkol ve tütün ürünleri olurken enflasyondan en çok çalan kalem enerji oldu. Her ne kadar enflasyonda yaşanan yükseliş ECB’nin yüzünü güldürmüş olsa da %2’lik hedeften hala çok uzak kalındığını söyleyebiliriz.
Brexit’in Euro Bölgesi’ne ‘şimdilik’ korkulan kadar negatif bir etki etmiş gibi gözükmüyor ve İngiltere Merkez Bankası’nın ardından ECB’nin de son toplantıda yeni bir adım önlem almamıştı hatırlayacağımız üzere. FOMC kararları doların baskı altına girmesi ile toparlanan EURUSD’ye bugün gelen veriler de destek vermiş durumda.

Yukarı yönlü hareketin sürmesi halinde yukarıda 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.1150-60 ve 1.12 bölgeleri direnç olarak karşımıza çıkıyor. Geri çekilmelerde ise 1.1000 ve 1.0950 sevilerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.