EURUSD Neden Yükseliyor? – 17 Ocak 2017

EURUSD'da Trump Etkisi!

Piyasaların, yeni yıl havasının geride kalmasının ardından yeniden canlandığı görülüyor. EURUSD’de de hareketli günler bizleri bekliyor diyebiliriz. ABD’nin seçilmiş başkanı Trump bir gazateye yaptığı son açıklamada Doların çok güçlü olduğunu ve Çin’in bilerek Yuan’ı düşük tuttuğunu, bunun da şirketlere zarar verdiğini söyledi.

Bugün baktığımızda 8 Aralık’tan beri en yüksek seviye olan 1.07’nin aşılması ile Euro Dolar karşısında günlük bazda %1’in üzerinde değer kazandı. Doların Euro ile birlikte birçok para birimi karşısında benzer değer kayıplarını izliyoruz.

Ancak bu yaşanan değer kaybının geçici bir durum olma ihtimali mevcut. Çünkü bu cuma günü Başkanlık koltuğunu resmen devralacak olan Trump’ın vaat ettiği ekonomik teşvikleri hayata geçirdiği ve yatırımların ABD’ye yönlendirilmesi noktasında başarılı olduğu takdirde Dolardaki güçlenme de ister istemez devam edecektir.

Perşembe günü gerçekleşecek olan ECB (Avrupa Merkez Bankası) faiz kararı da pariteyi yakından ilgilendiren gelişmelerden biri. ECB’nin her ne kadar faiz ve varlık alım programında bir değişikliğe gitmemesi beklense de Draghi’nin karar sonrasındaki basın toplantısında yapacak açıklamaları EURUSD’de sert dalgalanmalar yaratabilir.

Dolar endeksine baktığımızda yılbaşından bu yana hareket ettiği 101-103 bandını aşağı yönlü kırdığını görüyoruz. Dolar endeksindeki gevşemenin devamı halinde EURUSD’de yeni direnç kırılmalarına rastlayabiliriz. Kritik seviyelere bakacak olursak 1.07’nin hemen üzerinde işlem gören paritede yükselişlerin devamında 1.08 bölgesi yeni direnç noktası olabilir. Devamında ise 1.0850 ve 1.10 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Dolardaki muhtemel yeniden güçlenmede ise aşağıda 1.0650 – 1.0600 – 1.0515 seviyeleri destek olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.