EURUSD Yılın En Düşük Seviyelerini Görür Mü? – 24 Ekim 2016

EURUSD'de Son Durum

Haftanın ilk işlem gününde Avrupa Borsaları şuana kadar iyi bir performans sergiliyorlar. Almanya DAX %0.80 ve Fransa CAC %0.70’e yakın artıdayken İngiltere FTSE güne yatay devam ediyor. BIST 100 ise kazançlar %1’in üzerinde.

Bugün ekonomik takvimin en öne çıkanları ise Euro Bölgesi’nden açıklanan PMI verileriydi… Öncelikle Euro Bölgesi’nin en büyük ikinci ekonomisi olan Fransa ile başlayalım:

Fransa’dan imalat PMI 51.3 ile beklentilerin çok üzerinde gelmekle kalmadı, Şubat ayından beri büyüme ve daralma arasındaki kritik seviye olan 50.0 üzerine ilk kez yükselmeyi başardı. Hizmetler PMI ise 52.1 ile beklenti altı kalsa da 50.0 üzerinde kalınması pozitif.

Euro Bölgesi’nin kalesi Almanya’dan imalat PMI 55.1 ile yine beklenti üzeri gelirken hizmetler PMI da 54.1 ile beklentilerden çok iyi geldi. Kısacası Almanya’da hizmetler ve imalat sektöründe şimdilik her şeyin yolunda olduğunu söyleyebiliriz.

Euro Bölgesi’nden ise imalat PMI 53.3 ile, hizmetler PMI ise 53.5 ile yine yüzleri güldürdü ve gelen verilerin son derece pozitif olduğunu söylesek sanırız abartmış olmayız… Ancak EURUSD’nin üzerindeki baskıdan kurtulabilmesi için yeterli mi? Orası biraz zor.

EURUSD’de bugün Dolar endeksinde bir miktar geri çekilme yaşanması ve gelen veriler ile birlikte alıcılar devrede ancak büyük resme baktığımızda ayıların hala devrede olduğunu söyleyebiliriz. Toparlanmanın devam etmesi halinde 1.0930 ve 1.0950 bölgelerinin direnç olarak çalışabilir. Geri çekilmelerde ise 1.08 ve 1.0770’lerin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.