EURUSD Üzerinde Bankacılık Sektörü Etkisi – 26 Aralık 2016

EURUSD Çıkar mı, Düşer mi?

Noel haftası nedeniyle Dünyanın önemli ekonomilerinde piyasalar kapalı olacak. Bu sebeple yatırımcılarımıza bazı tavsiyelerde bulunmak istedik.

Düşük işlem hacmi nedeniyle paritelerde muhtemel dalgalanmalara karşı dikkatli olmakta fayda var! Noel tatili boyunca piyasaların yatay bir seyir izleyebileceğinden düşük işlem hacminin piyasalarda geçici dalgalanmalara neden olabileceğini belirtmek lazım.

Önemli sayılabilecek bir gelişmeden bahsedecek olursak; Alman Deutsche Bank ve İtalyan Monte Dei Paschi De Siena Bankasının üzerinde kalkan yasal baskı Avrupa bankacılık sektörü açısından son zamanlarda duymaya pek alışık olmadığımız olumlu bir gelişme olarak öne çıkıyor.

ABD Adalet Bakanlığı ile Deutsche Bank ve İsviçreli Credit Suisse Grup arasındaki 2008 Mortgage Krizi öncesi verilen ve finansal krize neden olduğu iddia edilen sorunlu kredilerle ilgili başlattığı soruşturma netleşti. Anlaşmaya göre iki bankanın ABD Hükümeti’ne ödeyeceği toplam tutar 12.5 Milyar $ olacak. Anlaşmaya göre Deutsche Bank 7.2 Milyar $ öderken, Credit Suisse Grup ise 5.3 Milyar dolar ödeme gerçekleştirecek. Bu rakam soruşturma başında Deutsche Bank’tan talep edilen miktarın yarısı kadar.

Deutsche Bank’ın ödemesi gereken tutarın yarısıyla kurtulmasında ABD’de 1 ay içinde gerçekleşecek yönetim değişikliğinin etkili olduğu söyleniyor. Zira Trump’ın Deutsche Bank’a olan yaklaşık 300 Milyon $’lık borcu nedeniyle, bankaya ceza baskısı yapamayacağı spekülasyonlarına neden olmuştu.

Bankacılık sektörü ile ilgili iyi haberler 8 Kasım’dan beri satış baskısı altında kalan EURUSD paritesi için olumlu olabilir ve kısa vadede bir toparlanma yaratma ihtimali var. Kritik sayılabilecek seviyelere bakacak olursak; ilk kritik direnç olan 1.0470 seviyesinin aşılması durumunda, 1.0510 ve sonrasında 1.0560 takip edeceğimiz seviyeler olacak.

Tabi uzun vadede trendin hala aşağı yönlü olduğunu belirtelim. 1.0470 aşılamaması durumunda aşağıda sırasıyla destek olarak 1.0425, 1.0400, 1.0350 seviyelerini takip edeceğiz. Bu seviyelerin geçilmesi durumunda EURUSD üzerindeki ‘1.0000’ baskısı artabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.