EUR/USD ve USD/TRY’de Suskunluk Bozulacak Mı?

Haftanın son işlem günündeyiz ve hafta boyunca ekonomik takvimde ABD’den açıklanan önemli bir veri olmasa da bugün 15.30’da açıklanacak olan perakende satışlar raporu ve ÜFE rakamları dolar endeksinin yön bulmasında önemli rol oynayacak.

Öncesinde ise Euro Bölgesi’den büyüme ve sanayi üretimi verilerini takip ettik. Sanayi üretimi %0.6 ile beklentilerden iyi gelirken ikinci çeyrek ikinci öncü büyüme %0.3 ile beklentilerde geldi. İlk çeyrekte Euro Bölgesi %0.6 büyümüştü hatırlayacağımız üzere. Euro Bölgesi’nin kalesi Almanya %0.4’lük bir büyüme performansı sergilerken İspanya %0.7, Hollanda ekonomisi ise %0.6’lık büyüme gerçekleştirdi.

Gelen verilerin etkisi Euro üzerinde sınırlı olsa da bugün ABD’den gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması sabah dikkat çektiğimiz gibi EURUSD üzerindeki baskıyı artırabilir. USDTRY ise güne yatay devam ediyor ve bir çok kez altını çizdiğimiz 2.95 bölgesinin kırılamamasıyla gelen tepki alımları ile dün 2.97 bölgesi test edilmişti.

Bugün kurda yaşanacak olan geri çekilmelerde 2.95 desteği tamamen kırılırsa yeniden 2.92’lere doğru yolculuk başlayabilir. ABD verilerinde iyileşme yaşanırsa eğer yükselişlerde yukarıda 2.97 ve 2.9950 bölgeleri direnç olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.