EUR/USD Paritesi Yorumu – 19 Eylül 2016

Piyasalar Haftaya Sakin Başladı

Haftanın ilk işlem gününe ekonomik takvimde açıklanacak önemli bir veri olmaması sebebiyle birlikte piyasalar sakin bir başlangıç yaptı. Dolar endeksi geçtiğimiz cuma gerçekleştirdiği yükselişin ardından bir miktar baskı altında ve bütün dikkatler Çarşamba günü gelecek olan FOMC kararlarına çevrilmiş durumda.

Bugün Euro Bölgesi’nden gelen cari hesap 21.0 milyar Euro ile beklentilerin altında kalırken inşaat çıktısı %1.8 ile önceki veriden iyi geldi. Gelen verilerin EURUSD üzerindeki etkisi sınırlı olurken parite 200 günlük hareketli ortalamasından bir miktar toparlanıyor.

Toparlanmanın devam etmesi halinde yukarıda 1.1200 ve 1.1260 bölgeleri direnç olarak takip edilebilir. Parite üzerindeki baskı yeniden artarsa 1.1140 desteğinin kırılmasıyla 1.1100 hedeflenebilir. Özellikle Fed’in bu toplantıyı pas geçse bile Aralık ayına yönelik şahin bir duruş sergilemesi düşüşlere hız kazandırabilir.

OPEC toplantısı öncesi petrol fiyatlarındaki dengeleri sağlamaya yönelik gelen açıklamalar ile yükselen ham petrol ise 44.50 dolar seviyesinden bir miktar geri çekiliyor. Avrupa Borsalarında ise tahmin edilebileceği gibi genel hava pozitif. Almanya DAX %0.80’e, İngiltere FTSE %1.50’ye yakın artıdayken BIST 100 de %1.40’a yakın kazançla güne devam ediyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.