EUR/USD Kritik Seviyelerde – 26 Eylül 2016

Haftanın İlk İşlem Gününde Avrupa Borsaları ve EUR/USD

Dolar endeksinin haftaya üzerinde baskıyla başlaması ile EURUSD’de alıcılar devreye kalmaya devam ediyor. Bugün Almanya’dan açıklanan Ifo iş iklimi endeksinin 109.5 ile beklentilerin üzerinde gelmesi de Euro’ya pozitif yansımış durumda.

Aşağıda 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.1150-60 bölgesinin önemli destek olarak çalışmasını beklediğimize bir çok kez dikkat çekmiştik. Bu bölge üzerinde ikamet edildiği sürece toparlanmalar devam edebilir. Yukarıda ise 1.1260 bölgesinin tamamen geçilmesiyle 1.1340 ve 1.14 bölgelerinin yeniden direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Bugün Deutsche Bank’ın sermaye artırımına ihtiyaç duyabileceği endişeleri ile DAX ve diğer Avrupa Borsalarına satışların geldiğini görüyoruz. ABD ve Almanya 10 yıllık tahvil faizleri bir miktar aşağı gelmiş durumda, Yen ve Altın ise Avrupa seansının açılmasından itibaren değer kazanıyor.

Fed üyesi Lacker ise yaptığı açıklamalarda Aralık ayında faiz artış ihtimallerinin güçlendiğine dikkat çekti ve para politikasının ise üretkenliği artırma konusunda bir şey yapamayacağını dile getirdi. Bu sene oy hakkı olmayan Lacker’ın açıklamalarının pariteler üzerindeki etkisi ise sınırlı oldu.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.