EURUSD Kar Alımlarıyla Birlikte Toparlanıyor – 16 Aralık 2016

EURUSD'de Son Durum

Eurostat‘ın yayınladığı veriler göre Euro Bölgesi’nde enflasyon Kasım ayında yıllık bazda %0.6 ile beklentide artarken gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek TÜFE de %0.8 ile yine beklentilere paralel bir yükseliş gerçekleştirdi.

Yıllık bazda enflasyona en büyük pozitif katkıyı veren kalemlerin başında restoranlar, kafeler ve tütün ürünleri geliyor. Enflasyondan en çok çalanlar ise tatil paketleri, ısıtıcı yağlar ve gaz fiyatları. Gelen veriler bize ECB’nin %2 olan hedefe yaklaşıncaya kadar daha kat etmesi gereken çok yol olduğunu gösteriyor.

Son toplantıda hatırlayacağımız gibi ECB varlık alım programının süresini 2017 Aralık ayına kadar uzatmış ancak miktarını aylık 80 milyar eurodan 60 milyar euroya düşürmüştü. ECB’nin bu adımı da ilk anda tapering mi yoksa daha fazla parasal genişleme mi olduğu konusunda piyasaların kafasını karıştırsa da Draghi’den gelen güvercin tonda açıklamalar ile EURUSD yönünü aşağı çevirmişti.

Bugün gelen kar alımlarının etkisiyle hafif toparlanma yaşanan EURUSD’de yukarı yönlü hareketliliğin sürmesi halinde 1.0520’ler en yakın kritik seviye. Buranın üzerinde ise 1.06’lar direnç olarak çalışabilir. Aşağıda ise 1.0400 ve buranın altında 1.0320 seviyesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Dolar endeksinin yeniden 103.00 üzerine bir atak yapmasıyla bu seviyelere doğru düşüş hız kazanabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.