EURUSD İki Hafta Dibinde

Yeni Zelanda’dan perakende satışlar %0.8 ile, çekirdek perakende satışlar da %1.0 ile beklentinin hafif altında kaldı. On beş sektörün on birinde perakende satışlar artarken en hızlı artan üç sektör elektronik ürünler, komisyon bazlı perakende ürünleri ve gıda ile içecek hizmetleri sektörü oldu.

Beklentinin hafif altında (perakende satışlar için beklenti %1.0, çekirdek perakende satışlar için %1.1) kalan rakamlar Yeni Zelanda doları paritelerinde çok ciddi bir etki yaratmadı. NZDUSD 0.6800 bölgesinde ve bir kaç gün önce paylaştığımız çift tepe formasyonu aktif hale gelmiş durumda. Yeniden 0.67 seviyelerine doğru bir hamle ve bu seviyenin kırılmasıyla birlikte formasyonun gösterdiği düşüş gelebilir.

Daha Avrupa seansı açılmadan sabah saatlerine Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya birinci çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı. Çeyreklik bazda %0.7 büyüyen Almanya ekonomisi yıllık bazda da %1.3 büyümüş. Her iki bazda da beklentilerin bir tık üzerinde bir büyüme performansı var fakat EURUSD’ye şu ana kadar destek olabilmiş değil.

Sabah 1.1360 destek bölgesini kıran EURUSD son iki haftanın en düşük seviyelerine kadar gerilemiş durumda. Bu düşüşün arkasındaki ana neden doların güne güçlü başlaması ve paritenin 1.1330 desteğini kırmasıyla 1.1220’ler yolu açılabilir.

Gün içinde dikkatler öğleden sonra ABD’den gelecek olan verilerde olacak. Birinci çeyrekteki zayıf performansın ikinci çeyrekte de devam edip etmediği hem Fed hem de piyasalar için son haftaların en büyük soru işareti ve saat 15.30’da açıklanacak olan Nisan ayı perakende satışlar bununla ilgili olarak önemli ip uçları verecek.

Perakende satışlar ile birlikte ÜFE ve Michigan tüketici güven endeksi gibi veriler de açıklanıyor ve beklentiden daha yüksek rakamlar güne güçlü başlayan doların daha da güçlenmesini sağlayabilir. Ayrıca gözlerden kaçan fakat bizim çok önemli gördüğümüz Michigan enflasyon beklentileri de öğleden sonra açıklanıyor. Fed’in enflasyon beklentilerini ölçmek için takip ettiği bir veri ve önceki aya (%2.8) göre yükseliş yaşanması dolar için yine pozitif bir etki yaratacaktır.

Asya borsalarında tamamen kırmızı bir görüntü var haftanın son işlem gününde. Çin endeksleri günü %0.30 ekside kapatırken Japonya Nikkei endeksinde kayıp %1.5’e yakın. Ayrıca Güney Kore KOSPI %0.53, Avustralya ASX %0.57, Hong Kong HS endeksi de %1.40 düşüşle haftayı satıcılı kapattılar.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.