EUR/USD Haftaya Nasıl Başlangıç Yaptı?

Piyasalar yeni haftaya sakin bir başlangıç yaptı diyebiliriz. Avrupa Borsalarında genel görünüm kırmızı ve emtia fiyatları üzerinde ise bir miktar baskı olduğunu görüyoruz. GBP ise son dönemde Brexit anketlerinde AB’de kalalım kampının çoğunlukta açıklanmasının sefasını sürüyor. Hafta sonu da Obama’nın Brexit ile ilgili yaptığı açıklamalardan da destek bulan GBPUSD 1.45 bölgesi üzerini test etti gün içerisinde.

Ekonomik takvim bugün çok yoğun değil ancak şimdiye kadar günün en öne çıkan verisi Almanya’dan Ifo iş iklimi endeksi 106.6 ile beklentilerin altında kaldı. Açıklanan veri euro için negatif olsa da EURUSD ve EURGBP üzerinde önemli bir etkisi olmadı. Gün içerisinde saat 17.00’da ABD’den yeni konut satışlarını takip edeceğiz.

EURUSD, ABD dolar endeksi üzerinde baskı oluşması ile 38.2 fibonacci düzeltme seviyesinin de geçtiği 1.1220 bölgesi desteğinden alıcıların devreye girmesiyle toparlanma devam ediyor. Yukarıda 1.1260 bölgesi direncinin tam olarak geçilmesi ile yukarı yönlü hareketin hız kazandığına şahit olabiliriz. Ardından 1.1330 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Paritede satış baskısının artması ile ise 1.1220 bölgesi çözülürse 1.1160 ve 1.1070 bölgeleri destek olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.