EUR/USD’de Gözler Yellen ve Tarım Dışında

Paskalya tatilinin ardından Avrupa’da piyasalar açıldı ve bu akşam piyasaların dikkati Fed Başkanı Yellen’a çevrilmiş olacak. Bugün ekonomik takvime baktığımızda ise Euro Bölgesi’nden M3 para arzı %5 ile beklentide gelirken, özel sektör kredileri %1.6 ile beklentilerden iyi geldi. Daha önce bir çok kez söylediğimiz gibi bu verileri ECB yakından takip ediyor.

Bu hafta sırasıyla bu akşam Yellen’ın konuşmaları, perşembe günü Euro Bölgesi’nden TÜFE rakamlarını takip edeceğiz ve cuma günü ABD’den tarım dışı istihdam raporu ile piyasalar oldukça hareketli olacak.

Enflasyonda bir türlü beklenen yükselişin yaşanamaması ve ekonomik canlanmanın sağlanamaması sebebiyle hatırlayacağımız gibi ECB son toplantıda faizleri daha da eksiye çekerek varlık alım programını artırmış ve 4 yeni TLTRO’yu başlatacağını duyurmuştu. Tabi ki yeni alınan önlemler bir anda enflasyona etki etmesi beklenmiyor ancak perşembe günü yine veriler hayal kırıklığı yaratırsa euro üzerinde baskı oluştuğuna şahit olabiliriz.

EURUSD son FOMC toplantısının ardından 1.1340’lara kadar yükseldikten sonra gelen kar alımları ve dolar endeksindeki toparlanmanın da etkisi ile son derece önemli destek olarak altını çizdiğimiz 1.1160 bölgesine kadar gerilemişti. Bu bölgenin bir türlü geçilmemesi ile alıcılar devreye girmişti ve 1.1220 bölgesine kadar bir yükseliş yaşanmıştı dün hatırlayacağımız üzere.

Bugün ise güne satıcılı başlayan EURUSD’de yeniden 1.1170 bölgesinde alıcıların devreye girdiğine şahit olduk. Yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda ilk olarak hedefte 1.1240 seviyesi olacak. Ardından 1.1300 seviyesi direnç olarak çalışabilir. Aşağı yönlü hareketin devam etmesi durumunda ise 1.1160 ve 1.1070-60 seviyeleri önemli desteklerimiz olarak karşımıza çıkıyor. Bugün aynı zamanda akşam Yellen’ın güvercin tonda mı şahin tonda mı konuşacağı da paritenin kaderinde önemli rol oynayacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.