Önümüzdeki Hafta Bizi Neler Bekliyor? – 15 Nisan 2017

Önümüzdeki Hafta Forex Takviminde Neler Var?

Her cumartesi olduğu gibi yine önümüzdeki haftanın kritik veri ve gelişmelerden bahsetmek için haftalık ekonomik takvim raporumuzla sizlerleyiz. İşte gün gün önümüzdeki haftanın ön plana çıkan verileri;

Pazartesi

Paskalya tatili nedeniyle Avrupa’da bir çok ülkede borsalar ve bankalar kapalı. Bu nedenle normalden daha düşük hacimli bir piyasa ile karşı karşıya olacağız.

5.00, Çin büyüme, beklenti %6.8. Dünyanın en büyük ikinci hatta bazı hesaplamalara göre artık en büyük ekonomisinin birinci çeyrek büyüme raporu yayınlanıyor. Dördüncü çeyrekte olduğu gibi %6.8 büyüme bekliyor piyasalar. Aynı anda sanayi üretimi (beklenti %6.2), perakende satışlar (beklenti %9.7), yatırımlar (beklenti %8.8) gibi diğer önemli veriler de açıklanıyor.

9.15, Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda konuşması. Haftada bir kaç kez konuşuyor zaten ve bu haftanın açılışını pazartesi yapıyor. Enflasyon, ileriye dönük para politikası ve ekonomik görünüm ile ilgili söyleyecekleri takip edilecek.

10.00, Türkiye işsizlik oranı, önceki %12.7. Bizden bu hafta açıklanacak olan en önemli veri.

15.30, New York imalat endeksi, beklenti 15.2. Mart ayında göre hafif bir düşüş bekleniyor. Bugünün ABD açısından en önemli verisi.

Salı

4.30, Avustralya Merkez Bankası RBA Toplantı Tutanakları. İki hafta önce RBA’nın politika faizini %1.50 seviyesinde sabit tuttuğu toplantının tutanakları. Karar metnine göre daha detaylı bilgi içerdiği için Avustralya Doları (AUD) paritelerine hareket getirebilir.

15.30, ABD inşaat izinleri (beklenti 1.25 milyon), konut başlangıçları (beklenti 1.25 milyon). ABD konut ve inşaat sektörü açısından çok önemli iki veri. Beklentiden farklı rakamlar dolar paritelerinde dalgalanma yaratabilir.

16.15, ABD sanayi üretimi (beklenti %0.5), kapasite kullanım oranı (beklenti %76.3). Her iki veri de birinci çeyrek büyüme için önemli. 15.30’daki verilerin ardından piyasa dikkatini bu verilere çevirecek.

Çarşamba

12.00, Euro Bölgesi final TÜFE (beklenti %1.5), final çekirdek TÜFE (beklenti %0.7). Öncü rakamların teyit edilmesi bekleniyor. ECB’nin para politikasına yön veren en önemli veri olduğunu söylemeye gerek yoktur herhalde.

17.30, ABD ham petrol stokları, önceki -2.2 milyon varil. Geçtiğimiz hafta stoklardan beklentiden daha fazla bir çekilme olmuştu. Eğer yine beklentiden daha fazla bir çekilme olursa petrol için pozitif, beklentiden daha düşük bir çekilme olursa da petrol için negatif olabilir.

21.00, ABD Bej Kitap. 12 Fed bölgesinden ekonomik faaliyetler ile ilgili gelen raporlardan oluşan ve iki hafta sonraki FOMC toplantısında görüşülecek olan konular için zemin oluşturan bir rapor.

Perşembe

1.45, Yeni Zelanda TÜFE, beklenti %0.8. Dördüncü çeyrekte %0.4 olan enflasyonun 2017 birinci çeyrekte %0.8’e yükselmesi bekleniyor. Düşük enflasyon nedeniyle RBNZ faiz indirimlerine gitmişti geçtiğimiz senelerde. Enflasyonda beklentiden daha hızlı bir toparlanma NZD için pozitif olur. Beklenti altı bir rakam ise NZD satışları getirebilir.

4.30, NAB çeyreklik iş dünyası güven endeksi, önceki 5. Avustralya’da birinci çeyrekte özel sektörün genel görünümü ile ilgili önemli bir gösterge.

15.30, Philadelphia Fed imalat endeksi, beklenti 25.6. Önceki aya göre bir miktar gerileme bekleniyor. Bu rakamdan farklı bir rakam açıklanması durumunda dolar paritelerinde hareketlilik görebiliriz. Aynı anda haftalık işsizlik başvuruları açıklanıyor ve piyasa beklentisi 241 bin.

18.30, İngiltere Merkez Bankası BoE Başkanı Mark Carney konuşması. ABD’nin başkenti Washington’da konuşacak olan Carney’in özellikle enflasyon ve ileriye dönük faiz adımları ile ilgili yapacağı yorumlar pound paritelerine hızlı hareketler getirebilir. Carney bir saat sonra başka bir etkinlikte de konuşuyor.

20.15, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin konuşması. BoE Başkanı Carney’in konuştuğu etkinlikte Mnuchin de bir konuşma yapacak. Faizler ve kurlar ile ilgili yorumlarına dikkat.

Cuma

10.00 – 11.00, Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi Mart ayı flaş imalat ve hizmetler PMI verileri açıklanıyor. Fransa imalat PMI için beklenti 53.2, hizmetler PMI için 57.2, Almanya imalat PMI için 58.1, hizmetler PMI için 55.5, Euro Bölgesi imalat PMI için 56.1, hizmetler PMI için ise 56.0 şeklinde. Euro Bölgesi ikinci çeyrek büyüme ile ilgili ilk öncü göstergeler ve tüm euro paritelerine hareket getirecektir. Ayrıca Avrupa borsalarının havasını da belirleyecek önemde veriler olduğunu belirtelim.

11.30, İngiltere perakende satışlar, beklenti %-0.3. Pound için bu haftanın en önemli verisi dersek yanlış olmaz herhalde. Artan enflasyon sonrası İngilitere’de tüketicinin harcama durumunu göstermesi açısından kritik.

15.30, Kanada TÜFE, beklenti %0.4. Kanada’dan bu haftanın en önemli verilerinin açıklanacağı an. Tüm CAD paritelerinde dalgalanmalar görebiliriz.

17.00, ABD ikinci el konut satışları, beklenti 5.61 milyon. ABD konut sektörü için diğer bir kritik veri.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.