EURUSD ve GBPUSD’de Yükselişler Kalıcı Olur Mu

Haftanın son işlem gününde Çin’den gelen PMI verilerinin hayal kırıklığı yaratması ile ALTINa ve Yen’in güvenli liman olarak talep görmesinin ardından Euro Bölgesi’nden ve İngiltere’den de PMI rakamları geldi ve ECB üyelerinden önemli açıklamalar var.

– İspanya’dan imalat PMI 52.2 ile beklentilerden hafif iyi geldi.
– İtalya’dan imalat PMI 53.5 ile beklentilerden iyi geldi.
– Fransa’dan imalat PMI 48.3 ile beklentiden iyi geldi.
– Almanya’dan imalat PMI 54.5 ile beklentilerden iyi geldi.
– Euro Bölgesi’nden imalat PMI 52.8 ile beklentilerden iyi geldi.

Gelen veriler Euro için pozitif ancak Fransa’da 50.0 seviyesi altında kalınması hala sektörde sorunların devam ettiğine işaret ediyor. ECB üyesi Coeure ise yaptığı açıklamalarda Brexit’in Euro Bölgesi büyümesine negatif yansıyacağını belirtti ve Brexit sonrası gerekirse finansal istikrarı sağlamak adına Merkez Bankalarının harekete geçmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.

ECB Başekonomisti Praet da negatif faiz oranlarının bankalara zarar verdiğini söyledi. Düşük büyüme beklentilerinin endişe verici olduğunu söyleyen Praet, Brexit etkileri hakkında yorum yapmak için henüz erken olduğunu ancak gerektiği takdirde çok hızlı şekilde karar verebileceklerinin altını çizdi. Bugün dolar üzerindeki baskının artmasıyla birlikte yükselişlerin hız kazandığı EURUSD’de en yakın direnç 1.1160 seviyesi ve buranın tam olarak kırılmasıyla 1.1200 hedeflenebilir. 1.10 bölgesi üzerinde kalındığı sürece toparlanmanın devam etmesini bekliyoruz. Bu bölgenin altına geçilmesi durumunda 1.0950 seviyesi destek olarak çalışabilir.

İngiltere’den ise imalat PMI 52.1 ile son 5 ayın en yüksek seviyelerine yükseldi. Ancak gelen verinin Brexit öncesine ait olduğunu belirtelim. Dün Carney’den güvercin tonda açıklamaların gelmesiyle birlikte sert düşen GBPUSD’de bugün bir miktar toparlanma çabası var ancak yükselişlerin sınırlı kaldığını görüyoruz. Aşağıda 1.32 bölgesi önemli destek konumunda ve tamamen geçilmesiyle yeniden düşüşlerin hız kazandığına şahit olabiliriz. Toparlanmalarda ise 1.3350 ve 1.3480’ler direnç olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.