EUR/USD ve GBP/USD Raporu – 26.08.2016

ABD Verisi ve Yellen'ın Konuşması Bekleniyor

ONS’nin açıkladığı verilere göre İngiltere ekonomisi ikinci çeyrekte beklentilere paralel olarak %0.6 büyüdü. İhracat %0.1 ile beklentilerin altında, ithalat ise %1.0 ile beklentilerin üzerinde. Kişisel tüketim %0.9 ile beklentilerden iyi gelirken, kamu harcamaları -%0.2 ile beklentilerden kötü olarak karşımıza çıkıyor. İşletme yatırımları ise %0.5 ile beklentilerin çok üzerinde.

Gelen verilerin etkisi GBPUSD’de sınırlı olurken günün grafiği raporumuzda dikkat çektiğimiz gibi parite bugün kritik seviyeler arasında. Yukarıda 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.3180 bölgesi direnç, aşağıda ise 1.3180 ve 1.3150 bölgeleri önemli destek konumunda. ABD’den açıklanacak olan büyüme verisi ve Yellen’ın açıklamaları paritelere sert hareket getirebilir.

Euro Bölgesi’nden ise ECB’nin para politikası dahilinde yakından takip ettiği verilerden olan M3 para arzı %4.8 ile beklentiden kötü gelirken özel sektör kredileri %1.8 ile beklentide geldi. EURUSD 1.1240 bölgesine kadar geriledikten sonra toparlanıyor. Yukarı yönlü hareketin devam etmesi halinde 1.1340 ve 1.14 bölgeleri direnç olarak çalışabilir. Aşağıda ise 1.1250 ve 1.1200 seviyelerini destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Fed üyesi Bullard ise bugün yaptığı açıklamalarda 2016 bitmeden faiz artışı istediği cümlesini tekrarladı. Eylül ayı faiz artışları için uygun bir zaman olabilir diyen Bullard ABD ekonomisinde belirsizliklerin olduğunu bu yüzden faiz artışı patikasının da belirsiz olduğunu söyledi. Kendisinden gelen bu çelişkili açıklamalar sonrası artık tüm dikkatler Yellen hanımefendide…

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.