EUR/USD ve GBP/USD Paritesi Yorumu – 20 Eylül 2016

GBPUSD Üzerindeki Baskı Devam Edecek Mi?

Artık yarın gelecek olan BoJ ve Fed kararlarına sayılı saatler kalmış durumda ve haftaya üzerinde baskı ile başlayan Dolar endeksi bugün 95.50’lere kadar geriledikten sonra güçlü bir şekilde toparlanıyor. Dolar tarafında yaşanan değer kazanımının en net etkisini ise GBPUSD’de görüyoruz.

Son derece önemli olan 1.3000-1.2990 desteğinin kırılmasıyla düşüşlerin hız kazandığı paritede aşağıda bir sonraki önemli destek 1.29-1.2870 bölgesi. Yarın Fed’in şahin bir duruş sergilemesi durumunda 1.29 altına inilmesiyle baskının iyiden iyiye artmasını bekliyoruz. Tersi senaryoda ise 1.3050 ve 1.3120 bölgeleri direnç olarak çalışabilir.

EURUSD ise dün kırmayı başaramadığı 100 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.1200 direncini bugün aşmayı başardı ancak Dolar endeksinde yaşanan toparlanma ile aldıklarının çoğunu geri vermiş durumda. Aşağıda 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.1140 bölgesinin önemli destek olduğunun altını bir çok kez çizmiştik. Yani geri çekilmenin devam etmesi durumunda buradan yeniden alıcıların devreye girebileceğini bir kenara not etmekte fayda var diye düşünüyoruz.

Söylediğimiz gibi yarın çok kritik ve yalnızca FOMC kararlarını değil 21.30’da mikrofon başına geçecek olan Başkan Yellen’ın konuşmalarını yakından takip edeceğiz. Aralık ayına yönelik gelecek olan güvercin/şahin tonda açıklamalar Dolar’ın kaderini belirleyecek ve biz de canlı yayın odamızdan dakika dakika bu açıklamaları ve verilen mesajları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bugünün tek öne çıkan verileri 15.30’da ABD’den gelecek olan inşaat izinleri ve konut başlangıçları. Ayrıca Yeni Zelanda’dan süt ürünleri fiyat endeksi açıklanıyor ve 19.50’de Kanada Merkez Bankası Başkanı Poloz’un açıklamalarını takip edeceğiz. Yani USDCAD’de işlemi olan yatırımcıların bu dakikalarda dikkatli olmasını tavsiye ediyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.