EUR/USD ve GBP/USD Analizi – 31.08.2016

İngiltere ve Euro Bölgesi'nden Önemli Veriler Var!

Geçtiğimiz hafta Fed Başkanı Yellen’dan gelen açıklamalar sonrası bu hafta piyasaların gözü kulağı Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam değişimi, ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranı verilerinde olacak. Bugün ise İngiltere ve Euro Bölgesi’nden önemli veriler açıklandı.

İngiltere’den gece açıklanan GfK tüketici güven -7 ile beklentilerden hafif iyi gelirken konut fiyat endeksi Ağustosta aylık bazda %0.6, yıllık bazda ise %5.6 ile beklentilerin üzerinde geldi. Bu hafta başından beri kabaca 1.3130 – 1.3060 bandına sıkışan GBPUSD’de ise gelen verilerin ve kar alımlarının da etkisiyle bu bandın yukarı yönlü kırılmasıyla 1.3150 bölgesine kadar yükseliş gerçekleşti.

Ancak buraların önemli direnç bölgesi olması sebebiyle yaşanan yükselişe satıcılardan bir miktar tepki gelmiş durumda. Aşağıda 1.3060 desteği önemini koruyor ve yukarıda 1.3150’lerin kırılmasıyla 1.3260’ların direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Euro Bölgesi’nden ise flaş TÜFE %0.2 ile beklentiden kötü gelirken gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek TÜFE de %0.8 ile beklentilerin bir tık altında kaldı. Ayrıca işsizlik oranı da %10.1’de sabit kalarak beklenen iyileşme yaşanmadı. ECB önümüzdeki hafta 8 Eylül’de toplanıyor ve bir türlü yükselişe geçmeyen enflasyon hakkında Draghi ve arkadaşlarının neler düşündüğü büyük merak konusu.

Bu toplantıda ECB yeni teşvik adımları atmasa bile toplantı sonrası mikrofon başına geçecek olan Draghi’nin açıklamaları yakından takip edilecek. Güvercin tonda açıklamalar gelmesi Euro/Dolar üzerindeki baskıyı iyice artırabilir.

EURUSD’de bugünkü raporumuzda dikkat çektiğimiz gibi 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1.1120 bölgesinin kırılmasıyla aşağıda 1.1040 ve 1.1000 seviyelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Toparlanmalarda ise en yakın kritik seviyeler 1.1160 ve 1.1200.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.