EURUSD Fransa Seçimlerini Bekliyor – 19 Nisan 2017

EURUSD'de Son Durum

Euro Bölgesi’nden Mart ayında TÜFE %1.5 ile beklentilere paralel gelirken gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek TÜFE ise %0.7 ile yine beklentide açıklandı. Şubat ayında manşet enflasyonun %2, çekirdek enflasyonun ise %0.9 olarak açıklandığını düşünürsek enflasyonda yaşanan düşüş Draghi ve arkadaşlarını pek de mutlu etmeyecektir.

Zaten Draghi de yılın ilk toplantısında enflasyonda yaşanan yükselişin kalıcı olmayabileceğini vurgulayarak enflasyona duyduğu güvensizliği belli etmişti ve şimdiye kadar kısmen haklı çıktığını da söyleyebiliriz. Gelen verilerin euro üzerindeki negatif etkisi sınırlı olurken dünkü sert yükselişin ardından parite biraz dinleniyor diyebiliriz.

melenchon le pen
Le Pen & Melenchon

Dolar endeksindeki zayıf görünümü göz önünde bulundurursak 1.07 bölgesi üzerinde kalınmasıyla 1.0820’lere doğru toparlanma devam edebilir önümüzdeki günlerde ancak euro önündeki ilk kritik sınav 23 Nisan’da gerçekleşecek Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimleri birinci turu. Aşırı solcu aday Melenchon’un ilk turda Le Pen ile birlikte ikinci tura çıkma ihtimali şuan için piyasalar tarafından büyük risk olarak gözüküyor. Bu senaryo hayata geçerse EURUSD üzerindeki satış baskısı oluştuğunu görme ihtimalimiz yüksek. Aşağıda şimdilik 1.0650 ve 1.0600 seviyeleri destek konumunda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.