EURUSD, ECB Öncesi Dalgalı – 07 Haziran 2017

EURUSD, Draghi'nin Yollarını Bekliyor

Yarın Avrupa Merkez Bankası ECB para politikası kararlarını açıklanıyor ve sonrasında Başkan Mario Draghi bir basın toplantısı düzenleyecek. ECB’nin faizlerde veya diğer para politikası araçlarında bir değişiklik yapması beklenmiyor. Bu nedenle dikkatler daha çok 15.30’da Mario Draghi’nin yapacağı konuşmada olacak.

Bugün basında çıkan ve ECB’den ‘bazı’ kaynaklara dayandırılan habere göre ECB, düşük enerji fiyatları nedeniyle yarın enflasyon görünümünü aşağı revize etmeye hazırlanıyor. Bu da para politikasının tahmin edilenden biraz daha uzun süre genişlemeci kalabileceği ve varlık alımlarını azaltmanın (tapering) daha geç başlayabileceği anlamına geliyor.

Haberle birlikte bir hızlı bir düşüş yaşayan EURUSD kısa sürede 1.1270 seviyelerinden 1.12 seviyelerine geri çekildi.

Sonrasında ise yine basında yer alan haberlerde ECB’nin yarın hafif de olsa büyüme tahminlerini yukarı yönde revize edeceğinin belirtilmesiyle parite verdiklerinin tamamını geri aldı ve an itibariyle 1.13 – 1.1270 direnç bölgesine doğru bir hamle var.

ECB kararları ve Draghi’nin basın toplantısındaki yorumları çok kritik ve son günlerde 1.12 çevresinde konsolide olan EURUSD’de yorumların içeriğine bağlı olarak kademeli olarak 1.15 veya 1.10 seviyelerine doğru yeni bir büyük hareket başlatabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.