EURUSD Draghi ile Neden Düştü? – 19 Ocak 2017

Draghi'nin Açıklamaları ve EURUSD

Avrupa Merkez Bankası (ECB) beklenildiği gibi politika faizini %0.0, mevduat faizini de -%0.40 seviyesinde sabit tuttu. Marjinal fonlama oranı da %0.25’te sabit kalırken varlık alım programında da beklentilere paralel olarak değişikliğe gidilmedi. ECB 2017 Nisan ayına kadar aylık 80 milyar Euro, sonrasında ise 2017 Aralık ayına kadar olan süreçte 60 milyar Euroluk tahvil alımlarına devam edecek ve piyasalara likidite sağlamaya çalışacak.

Karar metninde ECB’nin faizlerin bir süre daha şuan olduğu seviyeler veya daha düşük seviyelerde kalmaya devam etmesini beklediğini görüyoruz. Her zaman olduğu gibi yine kararların ardından basın toplantısında mikrofon başına geçen Başkan Mario Draghi ekonomik görünüm üzerindeki risklerin aşağı yönlü kalmaya devam ettiğini söylerken gerektiği takdirde hedefimize ulaşmak için elimizdeki tüm enstrümanları kullanmaya hazırız söylemini yeniledi.

Enflasyonda tatmin edici derecede yükseliş eğilimine dair işaretlerin hala var olmadığını dile getiren Draghi enflasyonun önümüzdeki 1-2 çeyrekte öngörülenden daha yüksek seviyelerinde olabileceğini söyledi ancak son dönemde enflasyondaki artışın daha çok enerji fiyatlarındaki artışa bağlı olduğunu belirtti. Yani %2’lik hedefe daha çok yolu olan Draghi yaşanan bu yükselişe rağmen pek tatmin olmuş değil ve enflasyondaki yükselişe duyduğu güvensizlik de Euro tarafında negatif karşılandı.

“Tapering” konusunu ise tartışmadık diyen Draghi Trump’ın politikaları ve Brexit etkileri ile ilgili yorum yapmak için şimdilik çok erken olduğunu ifade etti. Uzun lafın kısası dün Dolar endeksinin daha önce önemli direnç olarak çalışan 100.30 bölgesinden toparlanmaya başlaması ve Draghi’nin enflasyon ile ilgili olumsuz yorumlarıyla birlikte “güvercinimsi” bir konuşma yapması EURUSD’de düşüşleri beraberinde getirdi. Aşağı yönlü hareketin sürmesi halinde sırasıyla 1.0580, 1.0550 ve 1.0500 seviyeleri destek olarak çalışabilir. Toparlanmanın yeniden devam etmesi halinde ise 1.07 – 1.0720 bölgesi direnç olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.