EURUSD Daha Nereye Kadar Çıkabilir? – 16 Mayıs 2017

EURUSD Bugün Esti Gürledi

Fransa seçimlerinin euro için en ideal şekilde sonuçlanarak geri kalması ve dolar üzerindeki baskıyla birlikte EURUSD bugün 1.10 seviyesi aşarak 1.1080 ile son altı ayın zirvesini gördü.

Fransa’da Emmanuel Macron’un başkan seçilmesi euro için çok önemli bir politik riskin ortadan kalkmasına neden oldu ve piyasalar şimdi ECB tapering gerçeğine daha fazla odaklanmaya başlıyorlar.

Fed’in zaten bu sene iki kere daha faiz artıracağı büyük oranda fiyatlara girmiş gibi görünüyor fakat ECB’nin varlık alım programını azaltarak daha az gevşek bir para politikasına doğru geçişi daha yeni yeni fiyatlara giriyor. Euronun son zamanlarda güçlü durmasının en önemli nedenlerinden biri de bu.

Parite için 1.1115 seviyeleri 1.13 öncesi kritik bir direnç. Yani dolar üzerindeki baskı ve euro pozitif hava devam ederse 1.1115 ve 1.13 bir sonraki duraklar olabilir. Aşağıda ise 1.1050 – 1.10 bölgesi artık destek ve düşüşlerde satıcılara karşı koymaya çalışacak. Kırılması durumunda yükseliş momentumu hız kaybedebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.