EURUSD 2017’de Ne Olur? – 30 Aralık 2016

EURUSD 2017'de Nasıl Bir Seyir İzleyebilir?

2017 Euro/Dolar beklentilerine değinmeden 2016’da parite neler atlattı kısaca bir hatırlayalım. Yeni yıla piyasaların Çin’deki yavaşlama endişeleri ile başlaması borsalara sert satışlar getirirken küresel belirsizliklerin de artmasıyla Fed’in 2015 Aralık toplantısında öngördüğü 4 faiz artışını hayata geçiremeyeceği beklentileri Dolar’ın değer kaybetmeye başlamasına, bu da EURUSD’de yükselişler gözlemlememize sebep oldu.

21 Ocak’ta yılın ilk toplantısını pas geçen ECB, ikinci toplantıda, yani 10 Mart’ta bu kez piyasalarda yeri yerinden oynattı. Mevduat faizi, politika faizi ve marjinal borç verme faizinde indirime gidilirken varlık alım programı aylık 20 milyar Euro artırıldı ve Haziran ayında 4 yeni TLTRO başlatılacağı duyuruldu. Kısacası parasal genişleme bazukasını bu kez ağzına kadar doldurup ateşleyen Başkan Mario Draghi basın toplantısında ise tek bir cümlesiyle bütün senaryoyu tersine çevirdi.

Kararlar sonrası sert düşen EURUSD Draghi’nin “ECB faizlerde daha fazla indirimini gerekli görmüyor.” açıklamasıyla birlikte yaklaşık 400 pipslik bir ralliye imza attı. Devam eden süreçte 1.16’lara kadar tırmanan parite Brexit referandumu belirsizliklerinin de etkisiyle aşağı yönlü yolculuğuna başladı.

23 Haziran’da İngiltere’deki referandumdan Brexit sonucunun çıkmasıyla 1.14’lerden 1.09’lara kadar gerileyen EURUSD Fed’in Temmuz ayını da pas geçmesiyle yeniden bir miktar toparlanma gösterse de Aralık ayında bu sefer faiz artışının geleceği ihtimallerinin güçlenmesi ve 8 Kasım’daki seçimler sonrası ABD’nin yeni Başkanı Trump’ın politikalarına yönelik beklentilerle birlikte güçlenen Dolar’ın etkisiyle yılın son çeyreğinde sert düşüşe geçti.

Yılın son ECB toplantısında ise faizler beklentilere paralel olarak değiştirilmese de varlık alım programının süresi 2017 Aralık ayına kadar uzatılırken Mart ayından itibaren aylık 80 yerine 60 milyar Euro alım yapılacağı duyuruldu. Ayrıca Draghi basın toplantısında mevduat faizi altında getirisi olan varlıkların da alınacağını açıkladı. İtalya’da yapılan anayasa değişikliği referandumundan ise hayır sonucu çıkarken Başbakan Renzi istifa etse de referandum sonucunun Euro üzerinde kalıcı bir negatif etkisinin olmadığını gördük.

2017’ye baktığımızda ise EURUSD’yi etkileyecek en önemli etkenlerin başında şüphesiz Fed’in para politikası geliyor. Üç faiz artış öngörüsünün hayata geçmesi halinde EURUSD’yi parite olma yoluna yani 1.0000 seviyelerine ve buranın da altında 0.94’lere itebilir. Ancak Trump’ın politikalarının arkasında ne ölçüde duracağı ve vergi indirimleri, altyapı yatırımları gibi vaatlerini ne kadar yerine getireceği Dolar açısından kritik olacak.

Fransa, Hollanda ve Almanya Seçimleri Euro İçin Önemli

Geçtiğimiz sene olduğu gibi Fed’in beklendiği kadar rahat bir şekilde faizleri artıramayacağı beklentileri güçlenirse EURUSD’de sırasıyla 1.08, 1.10 ve 1.12’lere doğru bir yükselişe şahit olabiliriz. Euro tarafındaki riskler ise Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimleri, Hollanda ve Almanya’daki genel seçimler olarak karşımıza çıkıyor.

Seçim belirsizliklerinin Euro üzerinde oluşturacağı baskı üzerine Fed’in kademeli faiz artışları da hayata geçmeye başlarsa EURUSD’de düşüşlerin devam ettiği bir yıl yaşamamız kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca Euro Bölgesi’nde hem manşet hem de çekirdek enflasyonun hala %1 altında kaldığını göz önünde bulundurduğumuzda ECB’den gelecek olan yeni gevşeme hamlelerine hazırlıklı olmakta da fayda var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.