EURUSD 1.06 Altına Geriler Mi? – 15 Kasım 2016

EURUSD'de Düşüş Sürecek Mi?

Dün Euro/Dolar’da Draghi’nin konuşması takip ediliyordu ancak kendisinden önemli açıklamalar gelmemesi sonrası Dolar endeksinin de 100.00 üzerinden bir miktar gerilemesi paritede toparlanmayı beraberinde getirdi. Ancak EURUSD’nin yükselişe geçebilmesi için daha kat etmesi gereken çok yol olduğunu düşünüyoruz.

Bugün 1.0810 bölgesine kadar yükseldikten sonra satıcıların devreye girmesiyle yeniden geri çekilme yaşandı. Euro Bölgesi’nden açıklanan veriler baktığımızda öncü büyüme %0.3 ile beklentilerde gelirken Almanya’dan ZEW ekonomik hissiyatının 13.8’e yükselerek beklentilerin üzerinde geldiğini görüyoruz. Ancak gelen verilerin EURUSD üzerinde pek de bir etkisi olmadığını söylemek yanlış olmaz.

Düşüşlerin devam etmesi halinde 1.0700 ve 1.0620 bölgeleri son derece önemli destek ve özellikle 1.06’ların tamamen kırılmasıyla satış baskısının iyice arttığına şahit olabiliriz. Önümüzdeki süreçte ABD’den gelecek olan verilerin beklentileri karşılaması ve İtalya referandumunun Euro üzerindeki olası negatif etkileri bu seviye altına bir düşüş görmemize sebep olabilir. Toparlanmalarda ise 1.0850 ve 1.0930 bölgeleri direnç olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.