Euro Bölgesi’nden Veri Yağmuru

FOMC kararları sonrası baskı altına giren dolar hala düştüğü yerden kalkabilmiş değil. Bugün 93.60 bölgesi desteğini kırarak 93.30’lara kadar gerileyen dolar endeksi ise Ağustos ayından beri en düşük seviyelerinde güne devam ediyor. Ekonomik takvime baktığımızda ise Euro Bölgesi’nden önemli veriler açıklandığını görüyoruz. TÜFE -%0.2 ile beklentiden kötü gelirken, enerji ve gıda fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek TÜFE de %0.8 ile beklentilerin altında kaldı.

Bir çok ECB üyesi ve Draghi’den de gelen açıklamaları göz önünde bulundurursak zaten önümüzdeki aylarda enflasyonun yükselmeye başlamadan önce negatif seviyelere gerilemesi bekleniyordu ve bu yüzden gelen verilerin euroyu çok da üzdüğünü söylersek sanırız abartmış oluruz. İşsizlik oranı %10.2 ile 2011 yılının en düşük seviyelerine gerilerken Euro Bölgesi öncü verilere göre birinci çeyrekte %0.6 ile beklentilerin üzerinde büyüdü. Geçtiğimiz yılın ayı dönemine göre ise yine %1.6 ile beklentilerden iyi bir büyüme performansına imza atıldığını görüyoruz.

Brexit riskleri, İspanya’daki seçim belirsizlikleri ve Yunanistan sorunlarının gündemde olmasına rağmen beklentilerden iyi gelen büyüme rakamları şüphesiz euro için pozitif ancak önemli olan bu performansın önümüzdeki dönemde de sürdürülüp sürdürülemeyeceği. ECB, Mart ayında aldığı önemlerin yılın ikinci yarısında meyvelerini toplamaya başlarsa enflasyondaki iyileşme ile birlikte ekonomik canlanmanın yeniden sağlandığına şahit olabiliriz.

EURUSD hafta başından beri alıcılı devam ediyor ve yeniden 1.14 bölgesi üzerine yükselmiş durumda. Dolar üzerindeki baskının artmasıyla yükselişlerde yukarıda 1.1440 ve 1.1470 seviyeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Geri çekilmelerde ise 1.1330 ve 1.1260 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.