Euro Bölgesi’nden PMI Yağmuru

EUR / USD PARİTESİ YORUMU – 22.03.2016

Belçika’da yaşanan üzücü olaylar gündeme damgasını vurdu bugün ve bu terör olaylarının artık bir an önce sona ermesini istiyoruz. Hem yurt içinde hem yurt dışında bu talihsiz olayların piyasalara yansıması oluyor tabi ki. JPY, ALTIN, ABD ve Almanya 10 yıllık tahvillerinin güvenli liman olarak talep gördüğüne şahit olduk şuana kadar. Avrupa da ise borsalar güne ekside devam ediyor. Ekonomik takvime baktığımızda ise Euro Bölgesi’nden PMI verileri geldi ve dilerseniz gelen verilere ve paritelere etkilerine göz atalım.

Fransa’dan imalat PMI 49.6 ile beklentiden kötü geldi.
Fransa’dan hizmetler PMI 51.2 ile beklentiden iyi geldi.
Almanya’dan imalat PMI 50.4 ile beklentiden kötü geldi.
Almanya’dan hizmetler PMI 55.5 ile beklentiden iyi geldi.
Euro Bölgesi’nden imalat PMI 51.4 ile beklentide geldi.
Euro Bölgesi’nden hizmetler PMI 54.0 ile beklentiden iyi geldi.

Avrupa’nın hasta adamı Fransa’da hizmetler sektöründe önceki veriye baktığımızda 49.3 seviyesinden yaşanan iyileşme ön plana çıkıyor. Ancak imalat tarafında yaşanan kötüleşme ve 50.0 seviyesinin altına gerilenmesi PMI verilerinde sektörde daralmaya işaret ediyor artık bildiğimiz gibi. Almanya’da ise hizmetler PMI son 3 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Ayrıca Ifo iş iklimi endeksi 106.7 ile beklentilerden iyi geldi.

EURUSD’de yaşanan saldırıların etkisi geri çekilme oldu. Bir çok kez altını çizdiğimiz 1.1240 bölgesi desteğinin kırılmasıyla 1.12 bölgesi altını test eden paritede bu bölgeden alıcıların devreye girmesiyle bir miktar toparlanma yaşanıyor. Yeniden 1.1240 bölgesinin geçilmesiyle yukarı yönlü hareketin devam ettiğine şahit olabiliriz. Ardından 1.13 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Yeniden satış baskısının hacmini arttırması ile ise 1.12 ve 1.1160 bölgeleri destek olarak takip edilebilir ve bu bölgelerden düşüşlere alıcılardan tepki geldiğini gözlemleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.