Euro Bölgesi Verileri ve EURUSD – 13 Aralık 2016

EURUSD'de Son Durum

Haftanın ikinci işlem gününde ekonomik takvimde İngiltere’de enflasyon raporunun yanında Euro Bölgesi’nden açıklanan verileri takip ettik. Euro Bölgesi’nden ZEW ekonomik hissiyatı 18.1 ile beklentilerin üzerinde artarken Almanya’da 13.8 ile beklentilerin hafif altında kaldı. Euro Bölgesi’nden istihdam değişimi ise çeyreklik bazda %0.2 ile beklentilerden kötü geldi.

ECB üyelerinden ise arka arkaya önemli açıklamalar geldi. Hatırlayacağımız gibi geçen hafta ECB varlık alım programını 8 ay daha uzatmış ancak aylık Nisan’dan itibaren miktarını aylık 60 milyar Euro’ya düşürme kararı almıştı. Hansson yaptığı açıklamalarda bu kararın doğru bir değişiklik olduğunu savundu.

Bir diğer ECB üyesi Makuch da enflasyonun %1.7 seviyelerine gelmesinin hedeflerine ulaştıkları anlamına gelmese de hedefe yakın olduklarını göstereceğini belirtti. Constancio ise dünya ekonomisinin büyük belirsizlikler ile karşı karşıya olduğunu ve para politikasının bankacılık sektörü için diğer politikalardan destek alması gerektiğini dile getirdi.

FOMC öncesi önemli seviyelerden bahsedecek olursak yukarıda 1.0650 üzerinde 1.0680 – 1.0700 bölgelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Geri çekilmelerde ise 1.0600 altın da 1.0550 ve 1.0520 bölgelerinden düşüşlere tepki gelebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.