Euro Bölgesi PMI Verileri ve EURUSD’de Son Durum

Haftanın dördüncü işlem gününde bütün dikkatler İngiltere’ye çevrilmiş durumda ancak ekonomik takvimde de açıklanan önemli veriler var. Şimdiye kadar Euro Bölgesi’nden PMI verilerini takip ettik. Öğleden sonra ise ABD’den haftalık işsizlik başvuruları ve yeni konut satışları açıklanacak. Gelen verilere bakacak olursak :

– Fransa’dan imalat PMI 47.9 ile beklentiden kötü geldi.
– Fransa’dan hizmetler PMI 49.9 ile beklentiden kötü geldi.
– Almanya’dan imalat PMI 54.4 ile beklentiden iyi geldi.
– Almanya’dan hizmetler PMI 53.2 ile beklentiden kötü geldi.
– Euro Bölgesi’nden imalat PMI 52.6 ile beklentiden iyi geldi.
– Euro Bölgesi’nden hizmetler PMI 52.4 ile beklentiden kötü geldi.

50.0 seviyesinin altı sektörde daralmaya işaret ettiği için Fransa’da hem imalat hem hizmetler sektörünün negatif sinyaller vermeye başladığını söyleyebiliriz. Euro Bölgesi’nde ise bileşik PMI 52.8 ile son 17 ayın en düşük seviyelerine geriledi. Ancak gelen veriler sonrası EURUSD’de geri çekilmenin sınırlı kaldığını gördük.

EURUSD’de dolar endeksinde yaşanan düşüş sonrası 1.14 bölgesine kadar bir yükseliş yaşandı. Yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1.1480 1.1540 seviyeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Piyasa bugün daha çok AB’de kalalım sonucunu fiyatlıyor gibi ancak şuan hiç bir şey net değil. Yani bu senaryo hayata geçmez ve İngiltere AB’den ayrılırsa hem EURUSD hem de GBPUSD’de sert bir düşüşe şahit olabiliriz. Aşağıda 1.1260 ve 1.1200 önemli destek bölgeleri.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.